پوشش بیش از ۵ هزار حادثه ایمنی توسط آتش نشانان در استان گیلان
پوشش بیش از ۵ هزار حادثه ایمنی توسط آتش نشانان در استان گیلان

به نقل از خبرگزادی ایسنا: استان گیلان توانسته است با برنامه ریزی دقیق و به موقع بیش از 5 هزار حادثه ایمنی را توسط آتش نشانان رشت پوشش دهد.

رئیس آتش نشانی رشت گفت: در یک سال گذشته نسبت به پوشش ۵۱۳۴ مورد حریق، حادثه و خدمات ایمنی اقدام شده است.

شهرام مومنی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه آتش نشانان و تیم های امداد و نجات ۱۴ ایستگاه آتش نشانی رشت در یک سال گذشته نسبت به پوشش ۵۱۳۴ مورد حریق، حادثه و خدمات ایمنی اقدام کردند، گفت: از تعداد عملیات های یاد شده سهم عملیات اطفای آتش سوزی ها ۲۳۹۰ مورد بوده است.

وی ۶۵۴ مورد را مربوط به آتش سوزی منزل مسکونی، ۱۱۹۲ مورد را مربوط به آتش سوزی ضایعات و علفزار و ۱۶۶ مورد را مربوط به آتش سوزی تجاری دانست و افزود: علت ۳۰ درصد آتش سوزی منازل مسکونی، اتصال در سیستم سیم کشی برق و وسایل برقی بوده است.

رئیس سازمان آتش نشانی رشت اظهار کرد: نکات ایمنی بسیار زیادی وجود دارند که می بایست در منازل جهت پیشگیری از بروز آتش سوزی ها رعایت شود و توصیه می شود شهروندان نسبت به رعایت این نکات اقدام کنند.

مومنی با بیان اینکه سیم برق اﺗﺼﺎل دستگاه‌های ﺑﺮﻗﯽ باید ﻣﺮﺗﺒا از نظر اﯾﻤﻨﯽ ﮐﻨﺘﺮل شود، عنوان کرد: شهروندان می بایست قبل از خروج از منزل از روشن نبودن لوازم الکترونیکی همچون اتو، لپ تاب، سشوار و… مطمئن باشند. همچنین ﺳﻌﯽ ﺷﻮد سیم‌کشی برق منازل ﺑﻪ روش ﺻﺤﯿﺢ انجام گیرد و سیستم های سیم کشی برق به خصوص در منازل مسکونی قدمت دار توسط افراد متخصص به صورت دوره ای بازدید گردد.

وی با اشاره به پوشش ۱۴۴۸ مورد حادثه و نیز ۱۲۹۶ مورد خدمات ایمنی در این مدت، ادامه داد: در میان حوادث، محبوس شدن در آسانسور با ۶۸۴ مورد و در میان ارائه خدمات ایمنی به شهروندان، بسته شدن درب اماکن با ۳۹۱ مورد بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده اند.

پوشش حادثه ایمنی توسط آتش نشانان
پوشش حادثه ایمنی توسط آتش نشانان

این آتش نشان، با بیان اینکه تنها ۲۷ درصد از خانه های آتش گرفته و ۳۹ درصد از اماکن تجاری آسیب دیده بیمه آتش سوزی داشته اند، متذکر شد: توجه به امر بیمه منازل مسکونی و اماکن تجاری امری مهم و اساسی است؛ چرا که آتش در چشم بر هم زدنی سرمایه چندین ساله را از بین خواهد برد.

مومنی، با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی و ترویج ایمنی به عنوان یکی از مهم ترین اهداف سازمان آتش نشانی، خاطرنشان کرد: ۷۶۵۳ فقره پرونده ساختمانی و حریق توسط تیم پیشگیری سازمان آتش نشانی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی به معضلات و مشکلات آتش نشانان از جمله گران بودن تجهیزات اطفا اعم از انفرادی و تخصصی و ماشین آلات، گفت: ترافیک، پارک خودروهای شخصی در مسیر بروز حوادث و آتش سوزی ها، تجمع بیش از حد شهروندان در محل حادثه در اکثریت عملیات ها و بی توجهی به تذکرات آتش نشانان و گاها حمل و جابجایی تجهیزات آتش نشانان توسط شهروندان از دیگر مشکلات است.

منبع = وب سایت ایسنا

 

اخبار مرتبط:

 

5/5 - (2 امتیاز)