نکته ایمنی در مقابله با تب کریمه
12 نکته ایمنی در مقابله با تب کریمه چیست؟

بیماری تب کریمه یک بیماری شایع بین حیوانات و انسان می باشد که چند سالی بود خبری از این بیماری نبود اما بار دیگر در برخی از روستاهای ایران شاهد این تب بودیم حال لازم است تا به طور کامل با 12 نکته ایمنی در مقابله با تب کریمه آشنا شویم. با دلفان ایمنی همراه باشید.

بار دیگر روستاها و شهرهای ایران پذیرای میهمان ناخوانده ای بودند که با شیوع محدود خود اولین فداکاری های خود را کرد.

اصول ایمنی از پیشگیری تب کریمه کنگو (CCHF)
اصول ایمنی از پیشگیری تب کریمه کنگو (CCHF)

اگرچه چند سالی است که هیچ بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان گزارش نشده است، اما امسال با شروع فصل گرما، دو نوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در شمال و تب کریمه – شرق کنگو و استان خراسان شمالی جان چند تن از ساکنان را گرفت. اگرچه مسئولان شیوع این بیماری ها را در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ رد کرده اند، اما امروزه توجه مردم به استفاده از فرآورده های گوشتی به ویژه گوشت مرغ و گوشت قرمز بیشتر شده است. بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی کشور، آنفولانزای پرندگان از انسان به انسان آلوده به این ویروس منتقل می شود و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به راحتی با دست زدن به دام های آلوده به انسان منتقل می شود. اما تنها با رعایت اصول اولیه بهداشتی می توان از بروز و شیوع این بیماری های خطرناک جلوگیری کرد. در نتیجه استانداردها و توصیه های سازمان دامپزشکی به عنوان متولی سلامت فرآورده های گوشتی در کشور اهمیت روزافزونی پیدا می کند. در همین راستا، مدیران این سازمان در اولین توصیه خود از مردم خواستند از مصرف گوشت گرم که در دمای یخچال نگهداری نشده است و همچنین لبنیات غیر پاستوریزه به طور جداگانه خودداری کنند.

12 نکته ایمنی در مقابله با تب کریمه از سمت سازمان دامپزشکی به مردم

سازمان دامپزشکی کشور در پی تشویش اذهان عمومی روز گذشته با صدور اطلاعیه ای از مردم خواست با توجه به افزایش احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصول گرم سال، مراقب سلامت خود با پیشگیری از رفتارهای پرخطر باشند.

با توجه به افزایش احتمال ابتلا به تب کریمه کنگو در فصول گرم سال مصادف با فصل مخزن بیماری (میت)، سازمان دامپزشکی جمعیت به ویژه گروه‌های در معرض خطر را شامل دامداران، کارکنان کشتارگاه، قصابان، کشاورزان و به ویژه روستائیان و عشایری که به نوعی به دامداری گرایش دارند می خواستند با پرهیز از رفتارهای پرخطر مراقب سلامتی خود باشند.

در مورد تب کریمه کنگو چه باید بدانیم؟
در مورد تب کریمه کنگو چه باید بدانیم؟

این توصیه ها که در این اطلاعیه ذکر شده است عبارتند از:

 1. خودداری از کشتار دام در خارج از کشتارگاه
 2. رعایت اصول بهداشتی و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی توسط زنجیره کشتارگاه، انتقال و عرضه کننده گوشت
 3. حداقل نگهداری لاشه به مدت 24 ساعت پس از استخراج در سردخانه کشتارگاه
 4. خودداری از خرید گوشت بدون مهر دامپزشکی
 5. خودداری از خوردن گوشت تازه (گوشت خریداری شده باید حداقل 24 ساعت در یخچال در دمای 0 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود سپس مصرف شود)
 6. از مصرف جگر خام خودداری شود (جگر خریداری شده باید حداقل 48 ساعت در یخچال در دمای 0 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود سپس مصرف شود)
 7. برای خرد کردن گوشت در مراکز عرضه و همچنین در منازل از دستکش ایمنی استفاده شود.
 8. جلوگیری از کودکان از بازی یا ملامسه کنه‌هاي ماده تخم‌ريزي کرده و…
 9. (کشتن) کنه توسط دوشندگان و پرورش دهندگان
 10. از چیدن گاو خودداری کنید. بدون استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی و حفاظتی
 11. از استراحت در مراتع و کوهستان بدون استفاده از وسایل ایمن خودداری شود
 12. منازل و اصطبل های روستایی برای کاهش جمعیت کنه سمپاشی شود.

براساس این گزارش، تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یکی از بیماری‌های شایع بین انسان و حیوان است که علائم بالینی آشکاری در دام‌های آلوده ندارد.

توصیه هایی به مردم در مورد نوشیدن شیر

کارشناس کنترل و بهداشت مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور گفت: توصیه ما به مردم این است که مرغ بیش از یک کیلوگرم و 800 گرم مصرف نکنند. فرهمند صالح زاده با بیان اینکه باکتری بروسلوز به گرما حساس است، گفت: بنابراین هر محصولی که حرارت کافی دریافت کند، این باکتری در آن از بین می رود. وی افزود: سازمان دامپزشکی با ارائه شیر فله (سنتی) موافق نیست و معتقدیم پاستوریزه شدن شیر خطرات آن را از بین می برد. این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است مردم شیر خام را بجوشانند اما باکتری مالاریا در آن از بین نرود؟ وی گفت: در این صورت باید شیر خام را حدود 10 دقیقه بجوشانید تا تمام شیر به دمای مناسب شما برسد.

منبع = وب سایت www.iihsep.ir

5/5 - (1 امتیاز)