کپسول آتش نشانی پودری

کپسول آتش نشانی پودری یکی از وسایلی هستند که برای خاموش کردن آتش به کار می روند. داشتن کپسول آتش نشانی پودری یا انواع دیگر آن در مکان هایی که امکان وقوع آتشسوزی وجود دارد ضروری است. در کپسول آتش نشانی پودری مقداری پودر و گاز وجود دارد که به هنگام استفاده این گاز پودر را به بیرون پرتاب می کند.

کپسول آتش نشانی پودری با گرفتن اکسیژن باعث خاموش شدن آتش می شود. این وسیله قابل حمل است و در وزن های مختلفی فروخته می شود. کپسول آتش نشانی پودری دارای یک فشارسنج است که نشان می دهد گاز آن به اندازه کافی فشار دارد یا خیر. اگر عقربه این فشارسنج روی منطقه قرمز باشد پودر از کپسول خارج نخواهد شد به همین دلیل بررسی هر چند وقت یک بار این وسیله اهمیت دارد.

استفاده از پودر برای خاموش کردن آتش سابقه زیادی دارد. در گذشته قوطی هایی را از این پودرها پر می کردند و هنگام آتش سوزی آن را روی آتش می پاشیدند. با گذشت زمان این پودرها درون کپسول آتش نشانی ریخته و از فشار گاز برای پاشیدن آن روی آتش استفاده شد.

انواع کپسول آتش نشانی پودری

کپسول آتش نشانی پودری با توجه به پودری که در آن به کار رفته است به دو دسته شیمیایی و خشک دسته بندی می شود.

کپسول آتش نشانی پودری شیمیایی حاوی یک پودر نرم و گَرد مانندی است که از ترکیب چند ماده شیمیایی بوجود می آید. در این پودر یکسری مواد افزودنی نیز وجود دارد که باعث می شود ذرات پودر در اثر رطوبت و گرما به یکدیگر نچسبند.

برای تهیه پودر کپسول آتش نشانی از بی کربنات سدیم، بی کربنات پتاسیم، بی کربنات پتاسیم بر پایه اوره، کلرید پتاسیم، فسفات آمونیوم و مانکس استفاده می شود. هر کدام از این مواد برای خاموش کردن انواع خاصی از آتش به کار می روند.

پودر جوش شیرین، کلرید پتاسیم و بی کربنات پتاسیم برای خاموش کردن آتش مایعات و گازهای قابل اشتعال مورد استفاده قرار می گیرد.

فسفات آلومینیوم برای مواد جامد و مهار آتشسوزی تجهیزات الکتریکی با ولتاژی معین به کار می رود. این پودر یک پودر سه حالته است و روی آن علامت A.B.C نوشته شده که نشان می دهد می توان از آن برای مهار سه نوع آتشسوزی استفاده کرد.

مانکس ترکیبی از اوره و بی کربنات است. این ترکیب بسیار موثر است و این تاثیرگذاری به خاطر تجزیه شدن پودر هنگام مجاورت با حرارت است.

کپسول آتش نشانی پودری خشک با انواع شیمیایی آن متفاوت است و تنها برای مهار آتشسوزی فلزات قابل اشتعال مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت کپسول آتش نشانی پودری

ویژگی های کپسول آتش نشانی پودری که می خواهید خریداری کنید قیمت آن را تعیین می کند. این ویژگی ها شامل وزن، اندازه، جنس بدنه و… هستند. همه کپسول های آتش نشانی طبق یکسری استانداردهای خاص ساخته می شوند که کیفبت آن ها را تضمین می کند. برای خرید تجهیزات ایمنی از جمله کپسول آتش نشانی پودری مقوله قیمت باید جزو اولویت های اخر باشد چرا که این تجهیزات با جان و مال مردم سر و کار دارند و اگر کیفیت بالایی نداشته باشند ممکن است در هنگام وقوع آتشسوزی نتوانند به درستی مورد استفاده قرار بگیرند. ابعاد بزرگتر و برندهای خارجی قیمت بالاتری دارند. توصیه می شود که برای خرید کپسول آتش نشانی پودری نیازتان را در نظر بگیرید تا قیمت تمام شده برایتان بصرفه باشد.

خرید کپسول آتش نشانی پودری

اگر می خواهید دست به خرید کپسول آتش نشانی پودری بزنید لازم است ویژگی هایی را درباره آن بدانید. یکی از ویژگی های این نوع کپسول آتش نشانی قابلیت خنک کنندگی بالای آن است. این کپسول با ایجاد خفگی فرایند خاموش کردن آتش را انجام می دهد. با فشار دادن اهرمی که بالای کپسول آتش نشانی پودری وجود دارد گاز موجود در کپسول پودر را با فشار به بیرون پرتاب می کند.

برخی مدل های این کپسول اکسیژن را رقیق می کنند و نارسانا هستند به همین خاطر می توان از آن ها در خاموش کردن تجهیزات مرتبط با برق استفاده کرد.

در برخی مدل های این کپسول از گاز دی اکسید کربن استفاده شده است به همین خاطر به هیچ عنوان نباید از آن برای خاموش کردن فردی که آتش گرفته است استفاده کرد چرا که این گاز باعث خفگی آن فرد می شود.

رای شما post