نکات ایمنی کار در ارتفاع
7 تا از نکات ایمنی کار در ارتفاع

نکات ایمنی کار در ارتفاع شامل چه دستورات و مواردی می باشد؟ خطرات مشاغل و فعالیت های مختلف می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و اگر به درستی برنامه ریزی و کنترل نشود، می تواند منجر به مشکلاتی شود که گاهی اوقات غیر قابل جبران است. بنابراین، داشتن برنامه منظم و دقیق اقدامات برای شناسایی تهدیدها و کنترل وضعیت و جلوگیری از وقوع حوادث نامطلوب مهم است.

 ? همچنین بخوانیدقیمت لباس کار ارزان

نکات ایمنی کار در ارتفاع مجموعه ای از فعالیت هاست که روزانه در محیط های مختلف یا در فواصل زمانی مشخص انجام می شود. شرایط کاری خاص در ارتفاعات باعث می شود تا نکات ایمنی اهمیت بیشتری پیدا کند و مدیریت آن را از نظر بهداشتی و ایمنی دشوارتر و مهم تر کند. با دلفان ایمنی همراه باشید تا در ادامه به طور کامل و جامع در رابطه با ایمنی در هنگام کار در ارتفاع صحبت کنیم.

نکات ایمنی کار در ارتفاع
نکات ایمنی کار در ارتفاع

فهرست مطالب

چهار اصل از نکات ایمنی کار در ارتفاع:

 1. استفاده از کلاه ایمنی
 2. استفاده از کمربند ایمنی
 3. استفاده از طناب ایمنی
 4. استفاده از تور نجات

 ? همچنین بخوانیدقیمت کفش ایمنی ارزان

1- استفاده از کلاه ایمنی :

استفاده از کلاه یکی از مهم ترین نکات ایمنی کار در ارتفاع است. این کلاه جهت مراقبت از سر در حین کار مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در حین کار در ارتفاعات، استفاده از کلاه ایمنی کاملا اجباری است. این کلاه های ایمنی به گونه ای هستند که در مقابل ضربه و نفوذ اجسام تیز و برنده کاملا مقاوم هستند. نکته ی قابل توجه آنکه کلاه های ایمنی کار در ارتفاع فاقد لبه می باشند تا مانع دید کارگران نشوند. وزن این کلاه ها چیزی در حدود 430 گرم می باشد. این کلاه ها دارای یک بند چرمی هستند تا به خوبی روی سر قرار گرفته و نیفتند. کلاه های ایمنی مخصوص کار در ارتفاعات در برابر حریق و الکتریسیته نیز کاملا مقاوم هستند.

2- استفاده از کمربند ایمنی:

یکی دیگر از نکات ایمنی کار در ارتفاع که باید حتما در حین کار رعایت شود، استفاده از کمربند ایمنی است. در زمان کار در ارتفاع باید حتما کمربند ایمنی را همراه خود داشته باشید. این کمربند مانع سقوط شما خواهد شد. این کمربند ایمنی در واقع وسیله ای است از جنس الیاف طبیعی یا مصنوعی با ترکیبات پلیمری که ناحیه کمر را پوشش می دهد.

3- استفاده از طناب ایمنی :

از دیگر لوازم ایمنی که شما به طور قطع در حین کار در ارتفاع به آن نیاز خواهید داشت طناب ایمنی می باشد. طناب ایمنی یک تکیه گاه مطمئن بوده که حین سرخوردن ناگهانی در ارتفاع، موجب توقف کارگر می شود و از سقوط او جلوگیری می کند. توجه داشته باشید.

نکات ایمنی کار در ارتفاع
نکات ایمنی کار در ارتفاع

 

4- تور نجات:

این سیستم به طور معمول برای حفاظت آن دسته از افرادی استفاده می شود که در ارتفاع بیش از 8 متر کار می کنند. تور نجات از یک شبکه ی توری شکل طراحی و ساخته شده است که پس از سقوط افراد یا اجسام در ارتفاع، مانع سقوط بیشتر آن ها می شود. این سیستم به طور کلی باید وزن یک کیسه 400 پوندی شن با قطر حدود 75 سانتیمتر که از سطح کار سقوط نماید را داشته باشد. در حال حاضر صنعت ساختمان سازی جزو آن دسته از بخش هایی می باشد که به شکل بسیار گسترده ای از این سیستم برای ایجاد حفاظت در برابر سقوط افراد و اجسام استفاده می نماید.

خطرات کار در ارتفاع

علاوه بر دانستن نکات ایمنی کار در ارتفاع لازم است تا خطرات کار در ارتفاع را هم بدانیم. همانطور که می دانید کار در ارتفاع یکی از مشاغل بسیار پر خطر است. انجام كار در مكان هایی كه بلندی آن از سطح زمين بیش از یک متر و بیست سانتی متر باشد، عمليات كار در ارتفاع محسوب می شود. سقوط از بلندی و ارتفاعات در حین کار همواره یکی از مهم ترین خطرات کار در ارتفاعات بوده است. گاهی این سقوط ها آسیب های بسیار جدی به بدن فرد وارد می نماید و یا حتی ممکن است به مرگ منجر شود. رعایت نکات و دستورالعمل ایمنی کار در ارتفاع برای کاهش سوانح برای تمامی افرادی که در ارتفاعات فعالیت می نمایند، ضروری و بسیار مهم است.

نکات کلیدی برای کار در ارتفاع

یکی از اصلی ترین نکات ایمنی کار در ارتفاع 20 متری یا بیشتر از زمین را کار در ارتفاع می گویند. بنابراین در این مدل از فعالیت بررسی اقدامات کنترلی لازم برای جلوگیری از سقوط حائز اهمیت است. ایمن سازی عملیات کاری در ارتفاع شامل 7 مرحله است:

نکات ایمنی کار در ارتفاع
نکات ایمنی کار در ارتفاع

1- برای کار در ارتفاع برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی عملیات برای ارتفاعات بالا مستلزم یک عملیات متمرکز است. در چنین عملیاتی، رهبری و مدیریت تیم‌ها باید بر عهده گروهی از متخصصان متعهد و با تجربه باشد که عملیات را احاطه کرده و نحوه عملکرد و نحوه ایمن‌سازی آن را احاطه کرده‌اند. مدیریت این پروژه ها در سه مرحله شناسایی ریسک ها، تجزیه و تحلیل آنها و انجام پیش بینی های لازم برای اقدامات کنترلی می باشد.

2- تهدیدهای فعلی را شناسایی کنید.

در این مرحله شرایط و محل کار باید به طور کامل و با دقت بررسی شود تا از وجود هر گونه اشیا و ابزار یا افراد، لیز خوردن روی سطوح کار و وجود این خطرات با بررسی و در نظر گرفتن وجود آنها جلوگیری شود.

3- تحلیل ریسک

در این مرحله از مدیریت کار و برنامه ریزی در ارتفاع کلیه عواملی که بر ایمنی کار تاثیر می گذارند مانند ایمنی و استحکام سطوحی که کار بر روی آنها انجام می شود، ارتفاع کار، حفاظ های جانبی، لغزنده بودن کار بررسی می شود. و اقدامات اصلاحی برای از بین بردن آنها با تمرکز بر میزان آسیب به سطح و میزان صدمات و آسیب هایی که ممکن است ایجاد کنند و میزان خطری که ایجاد می کنند انجام خواهد شد.

4- پیش بینی اقدامات برای کنترل موقعیت ها در مواقع خطر (سقوط اشیاء، سقوط افراد)

در این مرحله که سومین مرحله مدیریت پروژه های کاری در ارتفاع است، باید بر اساس مطالعات و تحلیل ریسک های احتمالی، جزئیات کار مشخص شود. شرح وظایف شامل امکانات و تجهیزات لازم، امکانات مورد نیاز، میزان تجربه مورد نیاز کارگران و مجموعه اقدامات ایمنی، کنترل و مدیریت می باشد.
هنگامی که خطرات کار در ارتفاع وجود دارد، وضعیت را کنترل کنید.

5- سقوط اجسام را متوقف کنید.

یکی از خطراتی که می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد سقوط اجسام از ارتفاع است که باعث مرگ افراد ایستاده بر روی زمین و نزدیک محل کار می شود و گاه خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد. بنابراین، رعایت نکات احتیاطی زیر ضروری است:

 • چون احتمال سقوط اجسام یا افراد بیشتر است، باید از توری یا توری مخصوص استفاده کنید.
 • کار بدون اجازه مهندس ایمنی حرفه ای و عبور از مکانی که کار در ارتفاع انجام می شود ممنوع است.
 • منطقه ممنوعه باید با علائم و نشانه هایی مشخص شود که به مردم هشدار داده و از ورود آنها جلوگیری کند.
 • در صورت نیاز به انجام کاری در منطقه ممنوعه باید تمامی نکات ایمنی رعایت شود و با رعایت احتیاطات لازم از تجهیزات ایمنی مخصوص به ویژه کلاه ایمنی استفاده شود.
نکات ایمنی کار در ارتفاع
نکات ایمنی کار در ارتفاع

6- جلوی افتادن مردم را بگیرید.

برای جلوگیری از افتادن افراد، سطوح کار باید از نظر عدم لغزش، عرض کافی و حفاظت کافی بررسی شود و کارگران فقط در صورت لزوم در ارتفاع کار کنند و تجهیزات ایمنی مخصوص داشته باشند. اما مهم نیست که اقدامات احتیاطی ایمنی چگونه انجام شود، نمی توان خطر را به صفر رساند و خطری که مهم ترین افراد در آن قرار می گیرند امکان پذیر است. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع فرآیند آماده سازی برای میانجیگری انجام دهید.

 • راحتی را حفظ کنید و ابزار یا عملیات را متوقف کنید.
 • قطع برق (اگر حادثه ناشی از برق گرفتگی باشد)
 • اگر شدت زخم شدید است، علائم اصلی را بررسی و مشاهده کنید
 • قسمت های آسیب دیده فردی که حادثه برای او رخ داده است را شناسایی کنید
 • اندام های شکسته را جدا کنید و حرکت نکنید
 • در صورت نیاز برای کمک بهتر با اورژانس تماس بگیرید.

7- ایمنی ساپورت ها و پلتفرم ها را بررسی کنید.

داربست و تجهیزات ایمنی باید برای تمامی فعالیت های ارتفاعی فراهم شود. نصب و مونتاژ داربست فقط باید توسط افرادی انجام شود که در زمینه نصب و راه اندازی داربست فعالیت می کنند. مواد و اجزای مورد استفاده برای کار مانند چوب، قطعات داربست، طناب های مستعمل باید از کیفیت مناسب و کیفیت مناسب برخوردار باشند تا سطح ایمنی کار افزایش یابد. همچنین باید در تمام سکوهایی که برای ارتفاع بالا طراحی شده اند، فضای کار کافی در دسترس باشد.

سخن پایانی و جمع بندی نکات ایمنی کار در ارتفاع

در این مقاله به طور کامل در رابطه با نکات ایمنی کار در ارتفاع صحبت کردیم. فرقی نمی کند که معمولاً در ارتفاع کار می کنید یا برای انجام یک فعالیت خاص باید در ارتفاع کار کنید. تنها یک اشتباه در تبدیل یک فعالیت عادی به بد وجود دارد. برای انجام هر فعالیتی در ارتفاع، باید تمام نکات ایمنی لازم را رعایت کنید. تمرکز بر ایمنی کار در ارتفاع بسیار مهم است و به همین دلیل در سال 2020 این قوانین تغییر کردند.

استاندارد OSHA بیان می‌کند که نکات ایمنی کار در ارتفاع به هر کاری اطلاق می‌شود که در آن فرد ممکن است سقوط کند و به خود آسیب برساند. این می تواند سقوط از ارتفاع، لبه سقف، افتادن در چاه، کار بر روی اسکله بار و غیره باشد. هر فعالیتی که در آن در ارتفاع بیش از 4 فوت کار می کنید باید از اقدامات احتیاطی خاصی پیروی کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با شماره های سایت تماس بگیرید، ما به گرمی پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهیم بود.

? تماس با مشاوران ما ?

۰۹۱۲۰۶۱۲۴۵۱

?  برای مشاهده محصولات ایمنی به قسمت فروشگاه تجهیزات ایمنی مراجعه نماید.

فروش عمده لوازم ایمنی در فروشگاه دلفان ایمنی:
در فروشگاه دلفان ایمنی، انواع تجهیزات ایمنی، فردی با مشخصات کامل به شما ارائه شد. کارشناسان ما مفتخر هستند تا در انتخاب و خرید انواع تجهیزات ایمنی به شما عزیزان مشاوره و راهنمایی بدهند.

دستورالعمل کار در ارتفاع / راه های پیشگیری از سقوط از ارتفاع / چهار اصل ایمنی کار در ارتفاع / جزوه ایمنی کار در ارتفاع / مقاله کار در ارتفاع / ایمنی کار در ارتفاع و تجهیزات آن / کار در ارتفاع

5/5 - (3 امتیاز)