رعایت نکات ایمنی سندبلاست در کار

نکات ایمنی سندبلاست چیست و شامل چه موارد و نکاتی می باشد؟ از آغاز قرن بیستم، زمانی که شن و ماسه بر روی بدنه قطعات فلزی بزرگ رایج شد، استفاده از مواد سیلیس که گرد و غبار ریز آن کارگران را بیمار می کرد، به تدریج منسوخ شد. در سال 1966، شورای هفت نماینده اروپا صنعتی شد. کشور توصیه کرده است که سنگ های سیلیکات نباید برای تمیز کردن سطوح فلزی استفاده شود و سایر ساینده های جایگزین نباید بیش از 5٪ سیلیس آزاد باشند. در ادامه قصد داریم تا در رابطه با نکات ایمنی سندبلاست صحبت کنیم. با دلفان ایمنی همراه باشید.

فهرست مطالب

نکات ایمنی سندبلاست چیست؟

نکات ایمنی سندبلاست شامل چه موارد و نکاتی است؟ قبل از آن شاید لازم باشد تا کمی بیشتر با سندبلاست آشنابشیم. در واقع سندبلاست در واقع یکی از رایج ترین روش ها برای حفاظت و نگهداری سطوح خارجی و داخلی فلزات مثل سازه های فلزی، بدنه ی وسایل نقلیه و… است. واژه سندبلاست در لغت به معنای شن پاشی و یا ماسه پاشی می باشد.

در این روش به وسیله هوای فشرده و یا پرتاب مواد ساینده با سرعت بالا، برای تمیزکردن یا صیقل دادن سطوح فلزی استفاده می نمایند. به طور معمول برای تمیز کردن سطوح اجسام کوچک از روش های برس زنی، سنگزنی، سمباده زنی وصیقل دادن استفاده می کنند ولی برای اجسام بزرگتر و با وسعت بالاتر روش های فوق بسیار وقت گیر و مشکل خواهد بود. در چنین شرایطی بهترین کار استفاده از روش سندبلاست است.

 ? همچنین بخوانید: قیمت لباس کار ارزان

کاربردهای سندبلاست :

 1. زنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات فلزی
 2. رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات فلزی
 3. آماده کردن سطوح قطعات فلزي براي انجام انواع آبکاری های صنعتی
 4. صیقل کاری مات و تمیزکاری انواع قالب های صنعتی به ویژه قالب هاي ریخته گری
 5. حک کردن نوشته ها و شکل های مختلف و برجسته کاری برروی سطوح فلزی، شیشه ای، چوبی، کاشی و سرامیک برای انجام دادن کارهای هنری، تبلیغاتی و تجاری

نکات ایمنی سندبلاست در هنگام کار

 1. استفاده از ساینده های سیلیس حاوی بیش از 5% سیلیس منوط به رعایت کامل این مقررات می باشد.
 2. به جای مواد سیلیس می توان از سایر مواد ساینده مانند گرانول اکسید آلومینیوم، ذرات براق آهن، ذرات چدن فاسد شدنی و ذرات سنباده استفاده کرد.
 3. قطعاتی که خیلی بزرگ نیستند و قابل جابجایی هستند. سند بلاست باید در سالن سربسته با ابعاد کافی انجام شود.
 4. سالن باید به گونه ای ساخته شود که باد از بالا به پایین بوزد. یعنی ضریب خروجی هوا باید به گونه ای باشد که کمی فشار منفی در سالن سندبلاست ایجاد کند تا هوای تازه از بالا وارد سالن شود و آلودگی به بیرون از دریچه های سالن، روی زمین یا دو طرف سرایت نکند. دیوار سالن در مسیر هوای آزاد به هوای آزاد، جریان هوای آلوده باید از فیلترهای پارچه‌ای کارآمد یا رسوب‌دهنده‌های سیلیکونی یا الکترواستاتیکی عبور کند تا مواد ساینده را حذف کرده و مجدداً در مخزن قرار داده شده در زیر سالن سند بلاست استفاده کند. .
 5. مناطقی که تاسیسات ثابت مانند دیگ بخار، مخازن سوخت یا خطوط لوله در آن قرار دارند. محل سند بلاست باید با اسکلت و چادر بسته شود.
 6. اپراتور Work Sand Blast باید به تجهیزات حفاظت فردی، از جمله کلاه ایمنی شرکت هواپیمایی، لباس کار با پیش بند مقاوم، چکمه های لاستیکی و دستکش های پاشنه بلند مجهز باشد.
 7. کلاه سند بلاست که به یک نفر داده می شود نباید توسط افراد دیگر استفاده شود. شیلنگ های درپوش سند بلاست باید به یک منبع هوای سالم با جریان تهویه حداقل 17 درصد متر مکعب در دقیقه متصل شوند. از کمپرسور برای جذب گوگرد یا اکسیدهای فلزی نیتروژن دار (مانند Co2-Co) ساخته شده است. توصیه می شود هوای تنفسی بیش از 50 پی پی ام مونوکسید کربن و 1000 پی پی ام دی اکسید کربن داشته باشد.
 8. هر از چند گاهی نسبت به نگهداری تجهیزات و سیستم تهویه و تجهیزات ایمنی فردی دقت شود و مخازن تحت فشار کمپرسور و محفظه هوا بلاست سالن تحت یک بار تست هیدرولیک قرار گیرند.
 9. ساعات کار سند بلاست باید کمتر از 8 ساعت در روز باشد و اپراتور نباید بیش از 40 دقیقه به طور مداوم در داخل سالن سند بلاست کار کند. از توزیع مناسب نور در سالن و سیستم ارتباط تلفنی یا صوتی بین مراقب و سندبلاست فردی ضروری است. در صورت عدم امکان استفاده از فشار الکتریکی تا 50 ولت برای تامین نور، رعایت مقررات ایمنی برای استفاده از ولتاژ پایین و سیستم ارتباط الکتریکی موثر با زمین بدنه برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی ضروری است.
 10. افرادی که در مجاورت سالن سند بلاست هستند و سایر افرادی که در معرض خطر استنشاق گرد و غبار زیر به دلیل سند بلاست کاری هستند از فیلتر تنفسی استفاده کنند.
 11. معاینات پزشکی اعم از اشعه ایکس و اسپیرومتری ریه برای کارگران سندبلاست سالی یکبار الزامی است و باید در پرونده پزشکی آنها ثبت شود و در صورت وجود علائم بیماری شغلی باید کار آنها تغییر کند.
 12. جلوگیری از عبور الکتریسیته ساکن از لوله لاستیکی رابط به نازل مواد ساینده. تا انفجار شن. چیزی را می توان متوقف کرد.
 13. کارگران سندبلاست در پایان هر شیفت باید وسایل حفاظت فردی خود را تمیز کرده و در قفسه لباس قرار دهند تا آلودگی پس از استحمام و تعویض لباس برطرف شود.
 14. مدیر واحد برای نظارت بر کار کارگاه های سند بلاست برای کنترل مقررات فوق فردی را برای نظارت تعیین نماید.
 15. قبل از شروع عملیات سند بلاست، فرد باید کلیه موارد ایمنی اعم از وضعیت شیلنگ ها، کانکتورها و گیره ها را بررسی و در صورت ایمن بودن، مجوز کار صادر کند.
 16. اپراتور سندبلاست باید دوره های آموزشی ایمنی را گذرانده و دارای تجربه لازم جهت بستن دریچه هوا و شیر میکسر ساینده با فشار بین 5.5 تا 6.5 کیلوگرم بر سانتی متر مربع در مواقع اضطراری باشد.

خطرات سندبلاست شامل چه مواردی است؟

مهم ترین خطری که کارگران سندبلاست کار را تهدید می نماید این است که میزان تراکم گرد و غبار در سندبلاست بسیار زیاد است. در عملیات سند بلاست مواد ساینده از جنس سیلیس، خرده هاي فلزی و اکسید فلزات مانند اکسید آلومینیوم می باشند. این مواد با استفاده از فشارزیاد کمپرسور توسط نازل دستگاه شتاب گرفته و بر روی سطوح مورد نظر با سرعت بسیار زیادی پاشیده می شوند.

گرد و غبار این مواد به خصوص سیلیس در هوای محیط کار به شکل معلق پراکنده شده و براي کارگران این نوع مشاغل که غالبا به سندبلاستر معروف هستند خطرناک می باشد. استنشاق گرد وغبار سیلیس می تواند بیماری هایی همچون سیلیکوزیس را برای فرد ایجاد نماید.

با تهویه کافی و کاهش غلظت غبارات و همچنین رعایت نکات ایمنی سندبلاست می توان خطر این بیماری را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

میزان گرد و غبار تولید شده در حین سند بلاست بسیار زیاد است که ذرات سخت 5 میلی متری آن وارد مجرای تنفسی کارگران سیلیکوزیس می شود. تراکم گرد و غبار اکسید آهن نیز باعث سیروز و بیماری های پنوموکنیوس می شود که این بیماری ها معمولاً بعد از 7 تا 12 سال ظاهر می شوند. تمیز کردن با سندبلاست روی سطوح فلزات زنگ زده یا لکه دار شامل ذرات اکسید آهن، ذرات فلز سمی مانند سرب، جیوه، آرسنیک، روی و غیره است. و کادمیوم استخراج می شود. با تهویه مناسب و کاهش غلظت گرد و غبار ناشی از سند بلاست خطرات این بیماری ها از بین می رود.

 ? همچنین بخوانیدقیمت کفش ایمنی ارزان

آیین نامه ایمنی سندبلاست :

به جای استفاده از مواد سیلیس دار که خطرات بیشتری را برای انسان در پی دارد می توان از ساینده های دیگری نظیر گرانول اکسید آلومینیوم و یا ذرات سمباده استفاده نمود.
اجرای عملیات سندبلاست برای قطعاتی که خیلی بزرگ نیستند و امکان جابجایی آنها مقدور است باید در سالن محصوری که ابعاد کافی داشته باشد انجام شود.
سالنی که قرار است در آن عملیات سندبلاست انجام شود باید به گونه ای باشد که رانش هوا از طرف بالا به سمت پایین صورت پذیرد. بدین معنی که ضریب خروجی هوا به میزانی باشد که باعث فشار منفی کمی در سالن گردد تا هوای تازه بتواند از بالا وارد سالن شده و آلودگی از منافذ سالن به بیرون انتشار نیابد.

اپراتور سندبلاست باید مجهز به تجهیزات ایمنی سندبلاست همچون چکمه لاستیکی دستکش ساق بلند لباس کار و کلاه مخصوص باشد. علاوه بر آن افرادی که در نزدیک سالن سندبلاست می ‎باشند به دلیل آنکه در معرض استنشاق غبارات ناشی از سندبلاست هستند باید حتما از فیلتر تنفسی استفاده نمایند.

ساعت کار فرد سندبلاست کار در شبانه ‎روز باید کمتر از 8 ساعت باشد و علاوه بر آن اپراتور نباید بیش از 40 دقیقه به طور مداوم در داخل سالن سندبلاست کار نماید و در مدتی که به تناوب سندبلاست کار در سالن کار می ‎نماید باید به وسیله ی شخص دیگری که در خارج سالن باشد مورد مراقبت قرار گیرد.

توزیع نور مناسب در سالن و سیستم ارتباط تلفنی و یا صوتی بین مراقب و فرد سندبلاست کار امری کاملا الزامی است. در صورتی که جهت تامین روشنایی نتوان از فشار برق تا 50 ولت استفاده نمود، برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی افراد لازم است مقررات ایمنی استفاده از ولتاژ ضعیف و سیستم سیم اتصال موثر الکتریکی بدنه به زمین مصرف کننده‎های الکتریکی مراعات گردد.

مدیر واحد باید حتما شخصی را به عنوان مسئول را جهت نظارت بر کار کارگاه های سندبلاست تعیین کند تا مقررات گفته شده تا به اینجا همواره تحت کنترل باشد.

? تماس با مشاوران ما ?

۰۹۱۲۰۶۱۲۴۵۱

?  برای مشاهده محصولات ایمنی به قسمت فروشگاه تجهیزات ایمنی مراجعه نماید.

فروش عمده لوازم ایمنی در فروشگاه دلفان ایمنی:
در فروشگاه دلفان ایمنی، انواع تجهیزات ایمنی، فردی با مشخصات کامل به شما ارائه شد. کارشناسان ما مفتخر هستند تا در انتخاب و خرید انواع تجهیزات ایمنی به شما عزیزان مشاوره و راهنمایی بدهند.

خطرات سندبلاست / الزامات سند بلاست / تجهیزات ایمنی سندبلاست / کلاه خود سند بلاست / دستورالعمل سندبلاست / حقوق سندبلاست

5/5 - (1 امتیاز)