مناسب ترین کفش برای دویدن
مناسب ترین کفش برای دویدن

ویژگی های مناسب ترین کفش برای دویدن چیست؟ اگر به تازگی قصد دارید که به باشگاه بروید و یا پیاده روی و … را شروع کنید لازم است بگویم که اگر کفش مناسبی انتخاب نکنید، ممکن است به پا و کمر و زانو و دیگر نقاط بدن خود آسیب برسانید. ما در این مقاله قصد داریم تا به شما عزیزان مناسب ترین کفش برای دویدن را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 ? همچنین ببینید :  خرید و قیمت انواع کفش ایمنی 

فهرست مطالب

راهنمای انتخاب کفش مناسب برای دویدن

قبل از هر چیز باید بدانید که هر کفشی برای دویدن مناسب نیست و برای این منظور باید از مناسب ترین کفش برای دویدن استفاده کنید. پس نباید انتظار داشته باشید که این کفش ها را در هر فروشگاهی پیدا کنید زیرا جزو لوازم ورزشی هستند و باید در چنین فروشگاه هایی به دنبال آن بگردید.

مناسب ترین کفش برای دویدن انواع مختلفی دارند که می توانید در موقعیت های مختلف مانند دویدن روی تردمیل، دویدن روی آسفالت، دویدن در طبیعت بکر از آن ها استفاده کنید، بنابراین باید با ویژگی ها و تفاوت هایی که انواع کفش های کتانی دارند کنار بیایید.

راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب برای دویدن
راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب برای دویدن

مناسب ترین کفش برای دویدن چیست؟

عارضه‌ای به نام Shin splint که درد قدام ساق پا را به دنبال دارد آسیب شایعی است به ویژه در ورزشکاران دو و میدانی که ضمن فعالیت شدید در عضلات اطراف ساق پا ایجاد می‌شود. در این عارضه به علت التهاب جدار استخوان درشت نی دردی در جلو و داخل ساق پا و در مسیر این استخوان به هنگام فعالیت ورزشی احساس می‌شود.

دویدن‌های سریع و طولانی مدت به ویژه روی سطوح شیب‌دار و سخت، فقدان آمادگی بدنی، خستگی، ضعف یا کوتاهی عضلانی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز چنین آسیبی را افزایش می‌دهند. همچنین پوشیدن کفش‌هایی با قوس کف پایی مسطح و با اندازه نامناسب پاشنه، به دلیل عدم جذب کافی فشارهای وارده به هنگام برخورد پا با زمین می‌تواند باعث ایجاد عارضه Shin splint شود.

جنس کفش باید به گونه‌ای باشد که سبک وزن، با دوام و انعطاف پذیری لازم را داشته باشد به طوری که انگشتان پا در حین دویدن بتوانند به راحتی خم شوند و نیازی به فعالیت و کار بیش از حد عضلات ساق پا نباشد. البته بخش محافظ پاشنه باید به اندازه‌ای سفت باشد که به پایداری پا کمک کند. همچنین نرمی لایه داخلی کفش نیز باید در حدی باشد که از اصطکاک بیش از حد پا جلوگیری کند.

کفش ورزشی باید پس از پیمودن مسافت تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و یا هر شش ماه تعویض شود. همچنین افرادی که دچار صافی کف پا هستند باید از کفی‌های طبی مناسب استفاده نمایند. برای پیشگیری از بروز عارضه Shin splint بهتر است تا کفش مناسب خریداری نماید که می توانید از راهنمای مناسب ترین کفش برای دویدن نیز استفاده نماید.

چند مدل از بهترین کفش ها برای دویدن
چند مدل از بهترین کفش ها برای دویدن

 

آشنایی با انواع کفش دویدن

 1. کفش خنثی
 2. کفش کنترل حرکت
 3. کفش پایداری
 4. کفش دویدن برای جاده
 5. کفش بالشتک یا کبودی

1- کفش خنثی

کفش های خنثی در واقع کفش هایی با جلوه خنثی هستند. این نوع کفش ها معمولاً قوسی هستند و بیشتر برای کسانی مناسب است که قوس بلندی دارند و در هر مرحله پاهای خود را به سمت بیرون کج می کنند.

2- کفش های کنترل حرکت

کفش های کنترل حرکت دارای شکلی پهن و صاف هستند. صاف، به این معنی که نیمه چپ و راست کفش تقریباً یکسان است. اگر به زیره کفش نگاه کنید، این کاملا واضح است. از دیگر ویژگی های این نوع کفش می توان به زیره محکم آن اشاره کرد.

کفش های کنترل حرکت توسط متخصصان برای کسانی که کف پای صاف دارند یا کف پاهای مستعد بالا دارند توصیه می شود. زیرا ساختار این نوع کفش از چرخش غیرعادی پا به سمت داخل جلوگیری می کند.

3- کفش های پایداری

این کفش ها به طور خاص برای افزایش پایداری پا طراحی شده اند. یعنی از حرکات غیرعادی پاها جلوگیری می کنند. معمولاً نیمه قوسی است. کفش های پایداری انعطاف پذیرتر از کفش های کنترل حرکت هستند. کارشناسان معتقدند این نوع کفش بیشتر برای کسانی مناسب است که قوس پا طبیعی دارند و در هر مرحله فقط پا را کمی می چرخانند.

4- کفش دویدن جاده ای

این کفش های دویدن برای استفاده در سطوح سخت اما نیمه صاف مانند پیاده روها طراحی شده اند. همچنین برای استفاده در تردمیل مناسب است. اگر به دنبال بهترین کفش های دویدن روی آسفالت هستید، آنها یک انتخاب عالی هستند.

5- چقدر بالشتک یا کبودی از کفش

تاثیر کفش به دو عامل مهم بستگی دارد که اولی به سختی فوم و دومی به ضخامت لایه های به کار رفته در زیره بستگی دارد.

بهترین کفش‌های مخصوص دویدن دارای یک زیره ضربه‌گیر هستند که معمولاً از فوم EVA یا پلی‌اورتان ساخته می‌شود. اما میزان ضربه بسته به نوع کفش می تواند متفاوت باشد. اینکه چقدر با این اثر احساس راحتی می کنید نه تنها به آناتومی پا بلکه به ترجیحات شخصی نیز بستگی دارد.

راهنمای عالی برای خرید کفش دویدن
راهنمای عالی برای خرید کفش دویدن

ویژگی های مناسب ترین کفش برای دویدن

 • مناسب ترین کفش برای دویدن کفشی است که شما بتواندی تا هر زمانی که میخواهید بدون درد و ناراحتی در ناحیه پا با آن بدوید.
 • کفش های جاده با کفش های روی تردمیل متفاوت هستند و عبور از موانع را آسان تر می کنند. اگر به یک فروشگاه تخصصی بروید متوجه می شوید که بیشتر کفش ها مانند کفش های جاده ای من هستند و برای مبتدیان نیز انتخاب خوبی هستند.
 • اگر سرعت می خواهید حتما از کفش های اسپید استفاده کنید
 • می توانید از دو جفت کفش فوتبال استفاده کنید، به خصوص اگر سرعت بالایی می خواهید. این کفش ها برای سرعت های بالا عالی هستند، اما می توانند هنگام راه رفتن به پاهای شما آسیب بزنند. اکثر دوندگانی که در کشورهای مختلف مسابقه می دهند از این کفش های فوتبال برای زمان های سریع استفاده می کنند.
 • کفش هایی با ظرفیت باربری مناسب و ویژگی های قوس که نه خیلی بلند و نه خیلی کم باشد انتخاب کنید. ویژگی های استقامتی شامل ساختار حمایتی کفش است که پا را در وضعیت طبیعی نگه می دارد. این ویژگی‌ها می‌توانند کل پای شما را بپوشانند و دست زدن به دویدن را نیز تسهیل می‌کنند، ویژگی‌های استقامتی برای افرادی طراحی شده است که قدرت کامل پاهای خود را در حین دویدن حفظ می‌کنند و از درد پا رنج نمی‌برند.
 • اگر قوس پای شما بلند است از کفش هایی با ویژگی های خنثی استفاده کنید. این ویژگی های خنثی حداکثر تعادل را به شما می دهد و باعث می شود پاهای شما در هر دو حالت پایدارتر شود. کفش‌های خنثی آن‌هایی هستند که قسمت میانی آن طبیعی و لبه‌های آن برجسته است.
 • کفشی را انتخاب کنید که ویژگی های کنترل حرکت را به شما بدهد. از این کفش استفاده کنید، به خصوص اگر قوس کف پا یا صافی دارید. این کفش‌ها به‌خصوص برای کسانی طراحی شده‌اند که قوس آن‌ها کمی سخت است و می‌توانند از یکپارچگی پا در هنگام دویدن محافظت کنند و به این دلیل که پاهایی با قوس کم ممکن است هنگام دویدن غلت بخورند. ویژگی های کنترل حرکت شامل یک قوس میانی راحت است که طول پا را در موقعیت مناسب افزایش می دهد و از چرخش پا هنگام دویدن جلوگیری می کند.
 • کفشی را انتخاب کنید که مانع تنفس پاهای شما نشود و گرمای بیش از حد را جذب نکند. برخی از کفش‌ها هستند که گرما را در داخل خود نگه می‌دارند و باعث می‌شوند پاهایتان عرق کند و بوی بدی بدهد و بدتر از همه این‌که ممکن است پاهایتان قارچ شود و جوراب‌هایی که می‌پوشید نقش مهمی را ایفا می‌کند. این زمانی اتفاق می افتد که در حال دویدن هستید و همیشه تأثیر بسیار مهمی بر توانایی شما در کار دارد که بتوانید جریان هوا را حرکت دهید.
 • اگر قصد دویدن در مکان های بارانی دارید، از کفش های ضد آب استفاده کنید. کفش های شما اغلب قابلیت تنفس ندارند، اما می توانید پاهای خود را در آن ها خشک نگه دارید و اگر در جایی زندگی می کنید که بیشتر سال باران می بارد، باید از کفش های ضدآب استفاده کنید زیرا در هنگام بارندگی باعث باران می شوند. در آن نفوذ کند.
 • اگر می خواهید پاهایتان نفس بکشد، از کفش های گشاد استفاده کنید. این کفش ها به انگشتان پا اجازه تنفس می دهند و احساس بهتری به شما می دهند. ما اغلب در ورزش های مرطوب و تناسب اندام اشاره کردیم که امتحان این ویژگی برای افرادی که انگشتان پا بزرگی دارند و به راحتی می توانند از این کفش ها در خیابان یا هنگام دویدن استفاده کنند بسیار مناسب است.
 • از یک دستگاه اندازه گیری برای یافتن بهترین اندازه و عرض برای پای خود استفاده کنید. بسیاری از افراد اندازه دقیق پاهای خود را می دانند، اما ممکن است برای آنها کفش های بزرگ یا کوچک بخرند. این اتفاق زمانی می افتد که پای خود را به درستی اندازه گیری نکرده باشید و همچنین می توانید از وسایل اندازه گیری در فروشگاه های تخصصی کفش استفاده کنید، اما قبل از هر چیز باید سعی کنید طول و عرض پای خود را در خانه یادداشت کنید، این امکان وجود دارد. پاها نیز باید متفاوت باشند، این کاملا طبیعی است و اندازه مناسب برای هر کدام باید انتخاب شود.
 • اگر می خواهید کفش بخرید، باید چندین کفش را امتحان کنید. این ممکن است برای شما واضح باشد، اما تنها راهی که می توانید کفش مناسب خود را پیدا کنید این است که کفش های زیادی را امتحان کنید.
 • فاصله بین انگشت شست پا و انگشت کوچک را اندازه بگیرید. معمولاً فاصله این دو قسمت حدود 0.95 سانتی متر و حداکثر آن 1.3 سانتی متر است که برای افرادی است که شصت فوت بیش از حد بزرگ هستند و این فاصله برای اندازه صحیح کفش بسیار مهم است. شرکت های مختلف استانداردهای سایز متفاوتی دارند، بنابراین باید این فاصله را به دقت بدانید تا بتوانید مناسب ترین کفش را انتخاب کنید.
 • می توانید روی تردمیل بدوید تا کفش های خود را تست کنید و راحتی آنها را بسنجید. لازم نیست کفش هایتان را بپوشید، روی یک صندلی در فروشگاه بنشینید و در نهایت خودتان را در آینه ببینید. این کار باعث می شود راحتی کفش را بسنجید و بهتر است چند دقیقه با کفش روی تردمیل راه بروید.
صفر تا صد راهنمای مناسب ترین کفش برای دویدن
صفر تا صد راهنمای مناسب ترین کفش برای دویدن

سخن پایانی مناسب ترین کفش برای دویدن

یافتن مناسب ترین کفش برای دویدن یکی از دغدغه های همیشگی افرادی است که به دویدن علاقه دارند. این روزها با وجود تنوع محصولات، یافتن کفش ورزشی مناسب بسیار دشوار است. به همین دلیل نمی توان لیست مناسبی برای همه تهیه کرد. وقتی جوان‌تر بودیم، برای همه چیز مانند دوچرخه‌سواری، درخت‌ نوردی و فوتبال از کفش‌های ورزشی استفاده می‌کردیم. اما امروزه برای هر ورزشی از انواع مختلف آن یک کفش ورزشی خاص وجود دارد. ما به طور کامل در این مقاله به شما عزیزان راه ها و اصول انتخاب مناسب ترین کفش برای دویدن را گفتیم. امیدواریم که مفید بوده باشد.

 

 

 

*تدوین شده در تیم محتوایی دلفان ایمنی

 

 

لینک های مرتبط

 

https://zaya.io/30rp5 http://fumacrom.com/2wVUN http://ity.im/5zpyw
https://shorl.com/brilahyfidridy https://b2n.ir/x18190 https://1ea.ir/c82p http://iwo.ir/hr7bq
رای شما post