معیار مهم در انتخاب کفش کار
معیار مهم در انتخاب کفش کار

آیا تا به حال از صدمات ناشی از محیط کار مانند آسیب پا های خود رنج برده اید؟ یکی از مهم ترین عامل های جلوگیری از صدمات کار را می توان انتخاب کفش مناسب بر اساس معیار مهم در انتخاب کفش برای کار معرفی کرد، شما برای خرید کفش کار باید استاندارد های اصلی ایمنی کفش مناسب را در نظر داشته باشید، تا در صورت خطرات ناشی از کار، به شما صدمه وارد نشود. در این متن معیار مهم در انتخاب کفش برای کار را بررسی خواهیم کرد.

معیار مهم در انتخاب کفش برای کار :

شما در زمان خرید کفش کار باید معیار مهم در انتخاب کفش برای کار دقت بالا داشته باشید، از این معیار ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1 ــ کفش کار باید دارای محافظ انگشت پا باشد :
کفش های کار شما باید حتما در جلوی کفش دارای محافظ انگشت پا باشد، این معیار مهم در انتخاب کفش برای کار معمولا کلاه انگشتی فلزی پا گفته می شود که در یک کفش تمامی انگشت های پا را پوشش می دهند و در صورت برخورد با جسم فلزی یا محکم، به انگشت های پای شما صدمه وارد نشود.
جنس این قسمت از کفش کار باید از پلاستیک بسیار قوی مانند پلی اورتان ترموپلاستیک یا حتی در برخی مواقع از فلز آلومینیوم برای انتخاب کفش کار در صنعت ساختمانی باشد. زمانی که شما قصد خرید کفش کار را داشته باشید، ویژگی های این قسمت از کفش به همراه میزان تحمل بار محافظ انگشت مانند 100 ژول میزان تحمل بار ذکر می شود.

2 ــ کفش کار باید از روکش کفش در قسمت بالایی برخوردار باشد :
یکی از معیار مهم در انتخاب کفش برای کار را می توان روکش کفش برای کار معرفی کرد، اگر شما به قسمت بالایی کفش کار خود دقت داشته باشید، متوه این مورد مانند روکش چرمی، روکش پلاستیکی بسیار صاف و براق در کفش های کار خواهید شد، این روکش ها برای ایجاد ایمنی کار در قسمت بالایی کفش کشیده می شوند تا توانایی محافظت از پا در برابر مواد شیمیایی و خطرات ناشی از حرارت را داشته باشند.
این قسمت معمولا از جنس منسوجات مصنوعی مانند میکرو ووریل ساخته می شود، به همین دلیل اگر شما در برابر حرارت بسیار زیاد قرار گیرد یا کفش در برابر مواد شیمیایی قرار گیرد، این روکش باعث می شود تا کفش حالت اولیه خود را حفظ کند.

3 ــ روکش کلی کفش کار :
کفش کار در برخی از مواقع ممکن است یک شبانه روز مورد استفاده قرار گیرد، به همین دلیل باید از ساختاری ایجاد شده باشد که خود کفش به پا آسیب وارد نکند، به همین دلیل کفش های ایمنی دارای روکش کلی و تمام در ارتباط با پاهای شما هستند، این روکش از جنس پنبه یا پشم ساخته می شود تا به عنوان یک کامپوزیت نساجی توانایی ضد تعریق و گرم شدگی را ایجاد کند. با استفاده از این روکش پاهای شما به هیچ عنوان دچار گرمازدگی شدید یا خشک شدگی نخواهند شد و شما می توانید در طولانی مدت از کفش استفاده کنید.

4 ــ کفی کفش کار باید ایمن باشد.
یکی از معیار مهم در انتخاب کفش برای کار را می توان انتخاب کفی مناسب برای کفش کار معرفی کرد، شما باید کفش خود را به گونه ای انتخاب کنید که طراحی کفی کار به پاهای شما در طولانی مدت آسیب وارد نکند و استاندارد های ایمنی کفش برخوردار باشد. یک کفی مناسب معمولا از جنس پنبه یا چرم ساخته می شوند تا توانایی دوام بالا در صورت جذب رطوبت پاهای شما را داشته باشد و با سرعت این رطوبت خشک شود.

5 ــ ایجاد حفره در بیرون کفش :
تمامی کفش های کار برای تمامی صنعت های کار مانند صنعت ساختمان سازی، صنعت پل سازی و… باید حفره هایی با جنس پلاستیک یا پلی اورتان برخوردار باشند، این حفره ها می تواند استحکام کفش را بالا ببرد و از آسیب پاهای شما در زمان برخورد با جسم سنگین جلوگیری کند.

ویژگی های کفش های ایمنی :
1 ــ در برابر نیرو مقاومت بسیار بالا داشته باشد:
در صورتی که یک جسم در حال سقوط به کفش شما برخورد داشته باشد، کفش باید از مقاومت بسیار بالا در برابر نیروی وارد شده برخوردار باشد تا اشیا فرو آمده آسیب جدی به پای شما وارد نکنند و کفش نیرو آنها را دفع کند.
2 ــ در برابر حرارت مقاومت داشته باشد:
در برخی از شعنت ها مانند شنعت شیمیایی کفش شما ممکن در برخورد با حرارت بسیار زیاد قرار گیرد، جنس کفش باید مقاومت بالا در برابر حرارت داشته باشد و حالت خود را از دست ندهد، برخی از کفش ها در برابر حرارت به دلیل جنس اشتباه ذوب می شوند و به پوست پای شما آسیب بسیار شدید وارد می کنند.
3 ــ کفش حالت غیر فلزی داشته باشد و فلز تنها در بخش های از آن مورد استفاده قرار گیرد:
کفش های فلزی در برابر گرما و الکتریسیته انتقال دهنده بسیار قوی می باشند، به همین دلیل تنها در قسمت جلویی کفش برای محافظت از انگشت های پا باید فلز عایق شده قرار گیرد، همچنین کفش هایی که کاملا فلزی باشند، حرکت فرد را کند خواهند کرد.
4 ــ جلوگیری از برق گرفتگی :
در برخی از صنعت ها ممکن است شما در با برق در ارتباط باشید، برای مثال تصور کنید در یک مکان قدم می گذارید که کف زمین پر از آب است و آب از جریان الکتریسیته برخوردار می باشد، در نهایت به احتمال 90% امکان برق گرفتگی و خطر جانی برای شما وجود دارد. اما اگر شما از کفش هایی استفاده کنید که ضد برق گرفتگی باشند و جنس آنها عایق باشد به راحتی می توانید به کار خود بدون هیچگونه مشکل ادامه دهید.
5 ــ وزن مناسب برای کفش :
با توجه به تمامی نکات شما باید کفشی را خریداری کنید که از وزن مناسب برخوردار باشد، خرید کفش های سنگین می تواند به پاهای شما آسیب وارد کند و خطراتی مانند بیماری های متعدد پا به دلیل حمل کفش سنگین در ساعت طولانی و زمین خوردن شما وجود داشته باشد.

6 ــ در برابر بریدگی احتمالی مقاوم باشد:
در صنعت های ساختمان سازی وسایل برنده املاح ساختمان بسیار زیاد هستند، تصور کنید در زمان بریدن یک فلز وسیله برنده روی پاهای شما سقوط کند، اگر شما از کفش های غیر ایمنی با جنس عادی استفاده کرده باشید ممکن است پاهای شما دچار بریدگی و آسیب جدی شود اما اگر از کفش ایمنی مناسب استفاده کرده باشید درصد بریدگی کاهش پیدا خواهد کرد.
7 ــ حتما ضد آب باشد :
یکی از معیار مهم در انتخاب کفش برای کار را می توان ضد آب بودن آن معرفی کرد، تصور داشته باشید که شما در یک روز بارانی قصد کار در صنعت ساختمان سازی را داشته باشید، در نهایت اگر آب به کفش های شما نفوذ کند می تواند باعث پیچ خوردگی پا و شکستگی پاهای شما در حین کار باشد. به همین دلیل در زمان خرید کفش باید 100% جنس ضد آب خریداری کنید.
8 ــ کفش باید ضد لغزش باشد:
در صورت لغزنده بودن کفش ممکن است آسیب های جدی به پا وارد شود. به همین دلیل شما باید از کفش هایی استفاده کنید دارای حفره های متعدد در کف خود می باشند، این حفره ها می توانند از لغزنده بودن کفش جلوگیری کنند، برای مثال اگر قصد بالا رفتن از نردبان های بلند، استفاده از ماشین آلات مختلف و… را دارید باید از این کفش استفاده کنید تا امکان لغزش شما به صفر درجه نزدیک شود.
9 ــ کفش باید از گردش هوا برخوردار باشد :
شما باید کفشی را خریداری کنید از گردش هوا به مقدار کافی برخوردار باشد تا پاهای شما در کفش عرق نکند، زیرا اگر کفش از گردش هوا به مقدار بالا برخوردار نباشد پاهای شما خسته خواهند شد و تمایل شما به کار کردن کاهش پیدا خواهد کرد.
10 ــ سایز مناسب برای کفش :
یکی از معیار مهم در انتخاب کفش برای کار انتخاب سایز مناسب برای کفش می باشد. کفش های بزرگتر از سایز پاهای شما ممکن است به پاهای شما آسیب وارد کند و باعث پیچ خوردگی پاهای شما در زمان کار کردن شود، انتخاب سایز کوچک تر نیز می تواند باعث واریس پا و اذیت شدن انگشتان و گرفتگی عضلات پاها باشد، به همین دلیل شما باید کفش دقیق و مناسب پای خود را انتخاب کنید تا در صورت استفاده از کفش در ساعات طولانی آسیبی به پاهای شما از طرف کفش وارد نشود

رای شما post