مایع داخل اسپرینکلر
مایع داخل اسپرینکلر چیست؟

مایع داخل اسپرینکلر چیست؟ به کلیه تجهیزاتی که برای کنترل و اطفای حریق استفاده می شود، اسپرینکلر می گویند. قابلیت های مختلف سیستم اعلام حریق موجود شامل قابلیت تشخیص دود، گاز و بخارات مختلف و نقاط جذب می باشد. هوای مرکزی به صورت آژیر، زنگ و غیره اعلام می شود که از دستگاه های مختلفی برای اطفاء حریق استفاده می شود، از جمله این دستگاه ها می توان به سیستم اسپرینکلر اشاره کرد، این سیستم در زمان وقوع آتش سوزی تشخیص می دهد، بنابراین آب باعث ایجاد حریق می شود. در ادامه این مقاله به معرفی مایع داخل اسپرینکلر خواهیم پرداخت. با دلفان ایمنی همراه باشید.

فهرست مطالب

منظور از مایع داخل دستگاه اسپرینلکر چیست؟

آیا می دانید مایع داخل اسپرینکلر چیست؟ در داخل این دستگاه که معمولاً اتوماتیک است، دو فاز مایع وجود دارد که اغلب الکل و بخار مایع هستند. قبل از دانستن این موضوع، باید بدانید که این سیستم در کدام دسته دستگاه قرار می گیرد. اسپرینکلر در دسته کپسول های آتش نشانی طبقه بندی می شود و وظیفه اطفای حریق را بر عهده دارد.

آیا می دانید مایع داخل اسپرینکلر چیست
آیا می دانید مایع داخل اسپرینکلر چیست

مایع داخل اسپرینکلر و اساس کار آن

در داخل اسپرینکلر، دو فاز مایع، اغلب الکلی وجود دارد. همچنین از بخار مایع داخل حباب شیشه ای استفاده می شود. اساس این سیستم بر انبساط مایع درون این حباب خاص استوار است. با توجه به آنچه اتفاق می افتد؛ می بینیم که فاز گاز داخل حباب شیشه ای کوچکتر از فاز مایع آن است. روال آن به شرح زیر است:

دما در اطراف حباب شیشه ای افزایش می یابد. سپس دو فاز داخل حباب یعنی مایع و گاز بالا می روند و سپس منبسط می شوند. با توجه به اینکه فضای حباب محدود است و مایعات تراکم ناپذیر هستند. دمای مایع داخل حباب منبسط می شود. در نتیجه این فرآیند فاز بخار کوتاهتر می شود و فشار داخلی حباب افزایش می یابد و مایع بیشتری وارد حباب می شود.

این اتفاق می افتد تا زمانی که دما به حداکثر مقدار تنظیم شده برسد. سپس چگالی فاز گاز کمتر و کمتر می شود تا زمانی که فشار ناشی از فاز مایع و گاز نتواند حباب شیشه را تحمل کند. در نتیجه حباب می شکند و دریچه آزاد می شود و سیال با سرعت زیاد خارج می شود.

مجموع مایع داخل اسپرینکلر چقدر است؟

آنچه در مایع داخل سمپاش است در هنگام استفاده از این محصول اهمیتی ندارد. آنچه حائز اهمیت است کاربردهای متنوع آن در طیف وسیعی از زمینه ها مانند کشاورزی، خانگی، امنیتی و غیره است. این دستگاه یک سیستم اطفاء حریق قابل اعتماد با واکنش سریع در مواقع بحرانی می سازد. این واکنش فوری مستقیماً به مایع داخل آبپاش مربوط می شود. برای انتخاب دستگاه مناسب برای مصارف مختلف باید به رنگ مایع داخل آن و مایع داخل آبپاش نیز توجه کرد.

سخن پایانی

شرکت دلفان ایمنی تولید کننده انواع اسپرینکلر با گرید صنعتی و دارویی، فوم حفاری، آنتی فوم، پپتید، پلی پپتید و اسیدهای آمینه می باشد. شما می توانید برای خرید اسپرینکلر هم از طریق سایت و به صورت اینترنتی اقدام نماید و همچنین می توانید از طریق شماره تماس با کارشناسان ما تماس حاصل نماید.

 

رای شما post