لزوم استفاده از دستكش‌ های ایمنی
لزوم استفاده از دستكش‌ های ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟

حتما تا به حال نام دستکش ایمنی و یا دستکش کار به گوشتان خورده است؟ آیا از دلیل استفاده آن با خبر هستید؟ از اهمیت و لزوم استفاده از دستكش‌ های ایمنی چطور؟ اگر جز مشاغل جوشکاری، برشکاری، تراشکاری و … هستید حتما باید از دستکش محافظتی استفاده نماید تا از خطرات احتمالی در امان باشید. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با لزوم استفاده از دستكش‌ های ایمنی صحبت کنیم . با دلفان ایمنی همراه باشید.

اگر قصد خرید دستکش ایمنی را دارید کافیست به قسمت محصولات و یا فروشگاه سایت دلفان ایمنی سر بزنید…

فهرست مطالب

دستكش محافظ

موقعیت‌هایی در كار وجود دارند كه به خطر افتادن ایمنی و سلامت افراد به دلیل تماس پوستی، در آن اجتناب ناپذیر است. در این صورت بكار بردن روش‌هایی غیر از استفاده از دستكش‌های محافظ، برای كنترل خطرات عملا معقول نیست. لذا كارفرما قانونا مسوول خواهد بود كه به هر یك از كاركنانی كه ممكن است در معرض خطر قرار گیرند دستكش محافظ ارایه نماید.

اهمیت استفاده از دستکش ایمنی در مشاغل سخت
اهمیت استفاده از دستکش ایمنی در مشاغل سخت

چه افرادی باید از دستکش محافظتی استفاده نمایند؟

قصاب‌ها، كاركنان امور بهداشت، نظافتگران، كاركنان سردخانه، كاركنان آزمایشگاه، تكنسین‌های برق، كاركنان امور غذایی، جوشكاران، آرایشگران، داربست‌بندها، باطری‌سازها، و افراد شاغل در كارخانجات تولید باطری، پتروشیمی، صنایع نفت، واحدهای نقاشی، كارخانجات تولید رنگ و صنایع خودروسازی ملزم به استفاده از دستكش می‌باشند.

كارفرما و وظایف

كارفرمایان محترم موظفند نسخه‌هایی از MSDS (برگه‌های اطلاعات ایمنی مواد) را برای هر یك از مواد خطرناكی كه در محل كار وجود دارد به منظور نشان دادن تطابق دستكش‌ها با MSDS تهیه كنند. همچنین می‌بایست كارگران را از نحوه صحیح استفاده مطلع كرده و همینطور به عملكرد كاركنان جهت حصول اطمینان از استفاده صحیح از دستكش‌ها، نظارت داشته باشند.

اهميت استفاده از دستكش ايمني
اهميت استفاده از دستكش ايمني

كاركنان و وظایف

كاركنان می‌بایست طبق دستورالعمل از دستكش‌ها استفاده كنند. برای مثال دستكش‌ها را قبل و بعد از استفاده به منظور تشخیص ضعف‌ها و نقص‌ها بازبینی نمایند. همچنین قبل و بعد از استفاده دستكش، دست‌ها را كاملا شسته و خشك نمایند. به علاوه در صورت بریدگی و خراش دستكش از استفاده مجدد آن خودداری نمایند. در ضمن دستكش‌های آلوده شده را به طور صحیحی مرتب و تمیز كنند و قبل از لمس اشیای دیگر از دست خارج نمایند.

لزوم استفاده از دستكش‌ های ایمنی در هنگام خرید صحیح

دستكش می‌بایست با توجه به نیاز و متناسب با كار مورد نظر خریداری شود. فاكتورهایی نظیر میزان ظرافت مورد نیاز در كارهای دستی و مدل و سایز دستكش باید مدنظر قرار گیرد.

لزوم استفاده از دستكش هاي ايمني
لزوم استفاده از دستكش هاي ايمني

استفاده در كنار ماشین‌آلات

برخی دستكش‌ها برای كار كردن با ماشین‌آلات مناسب نیستند. به عنوان مثال در هنگام استفاده از دستكش مشبك (توری) در كنار ماشین اره باید دقت شود كه دستكش كاملا اندازه باشد تا خطر گیر كردن آن در قسمت‌های متحرك دستگاه كاهش یابد.

نكات مهم و استفاده از دستكش‌ های ایمنی

در صورتی كه كیفیت دستكش تنزل یابد و یا تراوش مواد به داخل آن صورت گیرد، دستكش قادر به حفظ فرد در مقابل مواد خطرناك نخواهد بود.

برخی نشانه‌های عمومی در رابطه با كیفیت نامناسب دستكش عبارتند از:

  1. ساییده شدن بین انگشتان
  2. باز شدن درزها
  3. ترك خوردن، برآمده شدن یا سوراخ شدن نوك انگشتان
  4. باد كردن و چروك شدن پس از استفاده
  5. خارش پوست.
نكات مهم و استفاده از دستكش‌ های ایمنی
نكات مهم و استفاده از دستكش‌ های ایمنی

در صورتی كه داخل دستكش رطوبت ایجاد شود یا مواد مورد استفاده به داخل دستكش نفوذ كنند یا پوست نسبت به مواد سازنده دستكش حساسیت نشان دهد، استفاده از دستكش ممكن است باعث خارش یا سوزش شود.

آماس پوست (درماتیتیس) یكی از التهابات پوستی است. این التهاب در صورت تماس بعضی مواد با پوست ایجاد می‌شود. برخی دستكش‌ها باید مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند تا باعث شوند پوست واكنش از خود نشان دهد. برای مثال حساسیت لاتكس زمانی ایجاد می‌شود كه پروتئین‌های موجود در لاتكس دستكش، واكنش آلرژیك در شخص ایجاد نماید.

سازندگان باید فهرست مواد بكار رفته در ساخت دستكش را روی بسته‌بندی آن درج كنند و قید نمایند كه آیا این مواد حساسیت‌زا تشخیص داده شده‌اند یا خیر. این فهرست به خریدار امكان انتخاب محصولاتی یا موادی نظیر لاستیك طبیعی با حساسیت‌زایی پایین، لاتكس بدون پودر یا دستكش‌های PVC می‌دهد.

كسانی كه نسبت به لاتكس (لاستیك خام) حساسیت دارند، باید از تماس با محصولات ساخته شده از لاتكس خودداری كنند و دستكش‌های غیر لاتكس بپوشند.

گزارش خارش یا سوزش پوست

كاركنانی كه هرگونه علامت یا نشانه التهاب نظیر خارش، قرمزی، پوسته شدن، ترك خوردن یا خونریزی پوست را در دست‌های خود مشاهده كنند، باید مسئله را فورا به كارفرما اطلاع دهند. در برخی موارد درمان دارویی و در برخی دیگر تغییر در وظایف لازم می‌باشد.

 

 

 

اگر قصد خرید دستکش ایمنی را دارید و یا قصد دیدن انواع مدل های کلاه کار، می توانید به از منو به قسمت فروشگاه محصولات >> تجهیزات حفاظت فردی >> دستکش ایمنی بروید و محصولات را مشاهده نماید. همچنین می توانید جهت اطلاع از قیمت روز و دریافت مشاوره رایگاه با کارشناسان ما تماس حاصل نماید.

 

5/5 - (2 امتیاز)