آشنایی با علائم ایمنی
آشنایی با علائم ایمنی

هر محیط کاری نیاز دارد تا علائم ایمنی را به نمایش بگذارد بخصوص اگر محیط کارگاهی و صنعتی باشد. تابلوها و علائم ایمنی در تمامی صنایع بسته به خطرات موجود استفاده می شود. هر فردی در صنعت باید با این علائم ها آشنا شود تا جان خود و سایر کارکنان را نجات دهد.

در این مقاله آموزشی الزامات علائم ایمنی، مفاهیم در علائم و نکات انتخاب تابلو بررسی می شود. با دلفان ایمنی همراه باشید.

ساختار و علائم ایمنی
ساختار و علائم ایمنی

یکی از نشانه های توسعه جوامع بشری استفاده از استانداردهای بین المللی برای استفاده از خدمات است. زیرا با استفاده از چنین استانداردهایی، افراد زبان ها و ملل مختلف می توانند از مفاهیم مشترک بهره مند شوند. استفاده از علائم و علائم ایمنی باعث افزایش درک افراد از محیط کار و زندگی خود می شود. بنابراین توجه به علائم و علائم ایمنی باعث کاهش تصادفات می شود، در این علائم حتی استفاده از تجهیزات ایمنی با توجه به محیط آسیب دیده توصیه می شود. در این مقاله نگاهی به این علائم خواهیم داشت.

فهرست مطالب

علائم ایمنی (تعریف و دستورالعمل استفاده)

تابلوها و علائم ایمنی علائمی هستند که توصیه ها و اطلاعات مربوط به ایمنی و سلامت عمومی در محل کار را از طریق تابلوها، تابلوهای رنگی، نوری (صوتی) یا صوتی، علائم ارتباطی کلامی یا حرکتی از جمله تابلوها و تابلوهای بصری منتقل می کنند. علائم نوری، علائم نوری، علائم صوتی، علائم کلمه و علائم ایمنی حرکات دست هستند.
رنگ هایی با حس امنیت
در علائم ایمنی و تابلوهایی که بصری هستند، رنگ های خاص معانی خاصی دارند.
جدول زیر همه این رنگ ها را مشخص می کند:

علائم ایمنی (تعریف و دستورالعمل استفاده)
علائم ایمنی (تعریف و دستورالعمل استفاده)

انواع علائم ایمنی

علائم ایمنی یکی از متداول ترین تجهیزات و اقلامی است که امروزه در بسیاری از شهرها به ویژه شهرهای بزرگ به چشم می خورد. البته در داخل شهر چند تابلو ایمنی وجود دارد و بیشتر در کارخانه ها و کارگاه ها استفاده می شود. وجود علائم ایمنی برای آموزش هر قسمت از شهر یا کارخانه ضروری است زیرا ممکن است برخی افراد به اندازه کافی از خطر در آن مکان یا محیط آگاه نباشند. قبل از بحث در مورد علائم ایمنی، بهتر است علائم ایمنی و انواع آنها را تعریف کنید. علائم، علائم و علائم ایمنی نوعی پیام منطقه استاندارد هستند که پیام خاصی را منتقل می کنند. این پیام می تواند یک هشدار یا یک هشدار باشد. بیشتر علائم امنیتی شامل تصاویر ساده و استاندارد با یک عبارت کوتاه است که عبارت و تصویر را ترکیب می کند تا پیام را به درستی منتقل کند. انواع مختلفی از علائم امنیتی وجود دارد که بر اساس شکل و رنگ آنها پیام های مختلفی را به افراد در آن مکان منتقل می کند. انواع علائم ایمنی عبارتند از:

 • علائم راهنمایی و رانندگی
 • علائم ایمنی
 • علائم هشدار دهنده ایمنی
 • علائم ایمنی هشدار دهنده
 • علائم شرایط امنیتی
 • علائم هشدار دهنده ایمنی

علائم و نشانه های بصری

علائم ایمنی و علائم شامل ترکیبی از شکل، رنگ، متن، نماد و نشانه بصری حاوی یک پیام خاص. این تابلوها ممکن است سازه داشته باشند یا نداشته باشند، به ساختمان یا دیوار چسبیده باشند و یا روی زمین، حصار یا مانند آن قرار گیرند.
انواع علائم و نشانه های بصری (از نظر کاربرد)
در این قسمت شما را با انواع علائم و علائم ایمنی با توجه به مکان های استفاده از این تابلوها آشنا می کنیم.

شماره 3 الزامات علامت ایمنی
در متن آیین نامه علائم ایمنی در کارگاه ها، ماده 44 تصریح می کند:
استفاده از علائم و برچسب های ایمنی در همه مکان ها، ماشین ها و مکان هایی که امکان حذف یا کنترل خطرات وجود ندارد ضروری است.

برای مطالعه متن کامل این آیین نامه می توانید از طریق این لینک اقدام کنید.

# 4 مفاهیم رنگ و شکل در علائم ایمنی
هر یک از رنگ ها و شکل های تابلوهای ایمنی مفاهیم هشدار، پیام ایمنی، ممنوعیت و … را منتقل می کند.

برای یادگیری مفاهیم علائم ایمنی بهتر است معنی هر رنگ و شکل را به شرح زیر بدانید:

علائم روی زمینه زرد علائم هشدار دهنده هستند.
علائم روی پس زمینه سبز پیام ایمنی را منتقل می کند.
علائم روی پس زمینه آبی یک دستورالعمل را نشان می دهد.
علائم و نشانه هایی با پس زمینه قرمز با خط اریب نماد ممنوعیت است.
قرمز با مربع یا مستطیل مربوط به تجهیزات آتش نشانی است.

مشاوره در مورد انتخاب تابلوها و تابلوهای ایمنی
با توجه به تنوع و گستردگی علائم و علائم ایمنی، استفاده از نکات زیر برای تمامی افراد ضروری خواهد بود.

در انتخاب تابلوها باید به سن افراد و سطح سواد آنها توجه کرد.
انتخاب نوع تخته و دوام پانل ها باید با توجه به مدت زمان پروژه تعیین شود.
در صورت وجود فعالیت های شبانه از شبرنگ و پنل شبنم به طور همزمان استفاده کنید.
برنامه نگهداری، نگهداری و نظافت تابلوها باید به صورت هفتگی انجام شود.
ارتفاع نصب تابلوها را با توجه به داده های آنتروپومتریک سازمان انتخاب کنید.
هنگام انتخاب زوایای مربوط به علائم راهنمایی و رانندگی رعایت مقررات وزارت راه الزامی است.
استفاده از رنگ ها و طعم های مختلف در تابلوها و تابلوهای ایمنی ممنوع می باشد.
هنگام نصب تابلوهای خروج اضطراری به مواردی مانند ارتفاع کم نصب توجه کنید.
علائم و علائم ایمنی و شرایط نصب آنها نباید برای پرسنل خطری ایجاد کند.

علائم ایمنی و علائم بصری در ساختمان ها و کارگاه ها

علائم ایمنی حاوی پیام هایی مبنی بر منع کار خطرناک یا هشدار در مورد خطر یا الزام به انجام کاری یا وسیله ای برای فرار از خطر یا کمک های اولیه. این علائم و علائم ایمنی شامل انواع زیر است:

نشانه های بصری بازدارنده
کاری را که احتمال خطر را افزایش یا افزایش می دهد ممنوع می کند.

ویژگی های اصلی
(1) دایره ای شکل
(2) تصویر سیاه در زمینه سفید با حاشیه و خط مورب (از چپ به راست) به رنگ قرمز (قسمت قرمز باید حداقل 35٪ از سطح پانل ها را پوشش دهد)

(3) در برخی از علائم ایمنی بازدارنده، ممکن است خط مورب وجود نداشته باشد و فقط یک علامت با حاشیه قرمز وجود داشته باشد.

در زیر 4 نمونه از این علائم ایمنی آورده شده است.

علائم رانندگی
تابلوها و تابلوهای راهنمایی و رانندگی از جمله علائمی هستند که هر روزه همه افراد حتما با آن ها برخورد کرده اند. تابلوهای راهنمایی و رانندگی نقش اساسی در حفظ نظم اجتماعی در خیابان ها، پیشگیری از تصادفات و نجات جان عابرین پیاده دارند. هرج و مرج زیادی در هر خیابانی بدون هیچ علامتی وجود داشت. انواع بی شماری از علائم راه وجود دارد، اما یادگیری آنها بسیار آسان است زیرا تصویر هر تابلو بیانگر معنای تابلو است. علائم جاده ای برخی از هشدارها را نشان می دهند و برخی دیگر اقدام را ممنوع می کنند. شناخته شده ترین انواع تابلوهای راه عبارتند از: تابلوی گردش به چپ و راست، تابلوی گردش به چپ و راست، تابلوی صعود 10%، تابلوی فرود، تابلوی صعود خطرناک، تابلوی محدودیت سرعت، تابلوی فرود خطرناک، تابلوی گردش به چپ، تابلوی گردش به راست، علائم راهنمایی و رانندگی از راست باریک می شود، تابلوی راه به سمت چپ باریک می شود، تابلوی راه باریک می شود، تابلوی سوراخ، تابلوی برآمدگی، برآمدگی تابلو، تابلوی خطر آب، تابلوی پل متحرک، تابلوی کشویی، تابلوی عبور عابر پیاده، تابلوهای مختلف تقاطع، تابلوی عبور ممنوع، پارکینگ ممنوع امضا و ….

علائم ایمنی دایره قرمز با خط مورب
علائم ایمنی دایره قرمز با خط مورب

علائمی که احتمال خطری را هشدار میدهند.

خصوصیات اصلی
(1) مثلثی شکل
(2) نشانه تصویری به رنگ سیاه روی زمینه زرد با حاشیه سیاه (قسمت زرد رنگ حداقل 50 درصد سطح علامت را بپوشاند)

رنگ علائم ایمنی

از رنگ های مختلفی برای ساخت علائم و علائم ایمنی استفاده می شود که هر کدام نشان دهنده ماهیت واقعی پیام هستند، شدت خطر در آن مکان متفاوت است. به عنوان مثال، علامتی با عبارت “خطر برخورد با سطح داغ” ممکن است به رنگ قرمز یا زرد نمایش داده شود. دانستن رنگ ها معادل دانستن معنای علامت است.

 1. قرمز: قرمز نشان دهنده شدت خطر است. این رنگ نشان دهنده خطر است و رنگ پس زمینه اصلی برای علائم آتش و آتش است.
 2. نارنجی: رنگ نارنجی روی تابلوهای ایمنی نیز نشان دهنده خطر در محل است که اغلب برای ساخت تابلوهایی با پیام خطر زیستی استفاده می شود.
 3. زرد: خطر ناشی از رنگ زرد متوسط ​​است و اغلب برای علامت دادن با احساس احتیاط استفاده می شود.
 4. سبز: رنگ سبز بر روی تابلوهای دستورالعمل ایمنی قابل مشاهده است. این تابلوها تابلوهایی هستند که مکان تجهیزات و…
 5. آبی: رنگ علامت هشدار روی تابلوهای ایمنی آبی است.
  بنفش به ندرت در بین علائم امنیتی دیده می شود. بنفش نشان دهنده وجود تشعشعات خطرناک در محیط است.

علائم رانندگی

همانطور که از نام آن پیداست، این علائم هشدار دهنده و علائم هشدار دهنده به علائمی اطلاق می شود که به دنبال یک هشدار هستند و معنی و مفهوم آنها هشداری در مورد خطر برای محیط زیست است. علائم هشدار دهنده اغلب بر روی وسایل برقی، ماشین آلات کارخانه، تجهیزات سنگین و دستگاه های مکانیکی نصب می شود. برخی از این تابلوها نیز در ورودی یا روی دیواری که برای همه قابل مشاهده است نصب می شود. علائم هشداردهنده برای تطبیق با خطرات موجود ایجاد می شود و گاهی اوقات علائم هشدار دهنده متفاوتی می تواند ارائه شود. برخی از علائم هشدار دهنده رایج که اغلب در کارگاه ها و کارخانه ها دیده می شوند، علائم هشدار دهنده انگشتان یا دست ها در بین چرخ دنده ها، علائم ممنوعیت ورود افراد مختلف، علائم هشدار دهنده امواج رادیویی، علائم هشدار دهنده شوک هستند. تیغه دستگاه، علامت هشدار سقوط، علامت هشدار سقوط تیغه داربست، علامت خطر بریدگی انگشت، علامت استفاده از لباس محافظ شخصی، علامت هشدار استنشاق دود و بخار، علامت هشدار تماس با قطعات متحرک دستگاه و….

علائم آتش سوزی

یکی از مهمترین تابلوها و تابلوهای کارگاهی نصب شده در ساختمانهای تجاری و کارگاهی تابلوهای آتش نشانی و تابلوهای بسیار مهم می باشد. با توجه به طغیان مواد قابل اشتعال در محیط های مختلف، خطر آتش سوزی یکی از مهم ترین خطرات در هر مکانی است که مواجهه با آن و ایجاد علائم هشدار دهنده در مورد آن منجر به فوت افراد می شود. مهمترین علائم آتش نشانی که قطعا با آن برخورد کرده اید عبارتند از: پانل کپسول آتش نشانی، پانل اعلام حریق، پانل آتش نشانی اضطراری، پانل کف آتش، پانل کپسول آتش نشانی، اطفاء پانل آتش نشانی هر نوع حریق، پانل دی اکسید کربن، پانل شیلنگ باغ، آتش نشانی پانل شلنگ خاموش کننده، پنل تلفن اضطراری آتش نشانی، پانل لوله آبپاش و….

علائم خطرناک

علائم خطر جدی تر از علائم هشدار دهنده هستند و نه تنها هشدار دهنده هستند بلکه وجود خطر بسیار جدی در محیط را نوید می دهند و از علائم دستوری نیز محسوب می شوند. علائم خطر بین علائم راهنمایی و رانندگی و تابلوهای آتش نشانی مشاهده می شود. با توجه به نام علائم در پاراگراف های بالا، این بند به معرفی علائم خطر دیگری می پردازد که اغلب در محیط های بسته و کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. علائم خطر جدی با رنگ قرمز نشان داده شده است. علائم خطر عبارتند از: علامت خطر خورنده، خطر گاز انفجاری، خطر گیر افتادن پا در ماشین‌آلات، خطر گاز قابل اشتعال، کلاه ایمنی لازم، ممنوعیت ورود لیفتراک، ممنوعیت سیگار کشیدن، بدون خطر شوک الکتریکی، علامت خطر برای دست‌های محبوس شده بین دنده، علامت ذخیره سم، خطر سطح داغ، خطر برخورد با ماشین آلات، ممنوعیت ورود افراد مختلف، علامت خطر سقوط اجسام، علامت گاز تحت فشار، علامت خطر برای لباس و….

علائم و نشانه های هشدار دهنده اغلب شدت کمتری دارند و زرد هستند. این علائم به فرد هشدار می دهد که هنگام انجام یک عمل خاص یا استفاده از یک وسیله برای جلوگیری از خطر مراقب باشد. برخی از علائم هشدار دهنده که در محیط های پرخطر اهمیت دارند عبارتند از: علائم هشدار دهنده سطح گرم، استفاده از محافظ چشم در این قسمت، علائم هشدار دهنده سر خوردن، علائم هشدار دهنده باربری، استفاده از ماسک ایمنی علامت. ، فقط افراد مجاز به ورود به تابلو، تابلوی خطر تابلو برق و ….

علائم شرایط امنیتی

علائم شرایط ایمنی نشان دهنده شرایط مساعد و عدم وجود خطر یا آلودگی در محیط است که علائم ایمنی نامیده می شود. رنگ این نوع تابلوها آبی است. برخی از علائم ایمنی عبارتند از: تابلوی آب آشامیدنی، تابلوی دوش اضطراری، تابلوی چشمی اضطراری، تابلوی کمک‌های اولیه، تابلوی خروج اضطراری، تابلوی نشان‌دهنده محل وسایل ایمنی، تابلویی در این مکان، استفاده از تلفن ممنوع نیست، اضطراری پنل ایستگاه، تابلو محل ملاقات در مواقع آتش سوزی، تابلو محل ایمنی و….

مزیت علائم ایمنی چیست؟

با توجه به انواع تابلوهای ایمنی، انواع تابلوهای ایمنی و رنگ‌های متفاوت هر تابلو، بهتر است از مزایای استفاده از تابلوهای ایمنی و حضور اضطراری آن‌ها آگاه باشید. این مزایا عبارتند از:

 1. ایجاد کمک و آگاهی برای تازه واردان
 2. افزایش آگاهی کارکنان تازه استخدام شده
 3. افزایش آگاهی و تکرار هشدار برای کارکنان
 4. نظم و امنیت را برقرار کنید
 5. با نصب علائم اضطراری از خطرات مرگبار جلوگیری کنید
 6. ایجاد حس اعتماد و اهمیت بین کارکنان و مدیریت
 7. ایجاد یکپارچگی در نوع عملکرد

علائم ایمنی pdf
علائم ایمنی در کارگاه
دانلود رایگان علائم ایمنی
علائم ایمنی در آزمایشگاه
استاندارد علائم ایمنی
علائم ایمنی در کارگاه ساختمانی
علائم ایمنی سبز
فروش علائم ایمنی در تهران

5/5 - (1 امتیاز)