راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی
راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی

راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی آنچنان که فکر می کنید نکات سخت و پیچیده ای را در بر نمی گیرد. شما اگر مواد سوختنی، اکسیژن و گرما را از یکدیگر دور نگه دارید احتمال آتش سوزی بسیار کم تر می شود و در این بین، در هر محیطی مانند محل کار و بسیاری از محیط های دیگر باید به نکات ساده ولی مهم این چنینی توجه داشته باشید. به عنوان مثال داغ شدن بیش از اندازه ماشین آلات در برخی از فعالیت های صنعتی شاید به یک حادثه آتش سوزی بزرگ ختم گردد. شما در منزل و یا محل کار باید از هر گونه نشتی و آلودگی مرتبط با مواد سوختنی جلوگیری به عمل آورید. متاسفانه برخی از افراد ممکن است با انواع دستمال به تمیز کاری های روغنی بپردازند، ولی احتیاطی بابت این کار نداشته باشند؛ چرا که حتی یک دستمال که تنها شما با آن مواد روغنی را تمیز کرده اید این قدرت را دارد که یک حادثه بزرگ آتش سوزی را به وجود آورد.

فهرست مطالب

نصب سنسور هشدار دود

راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی را برای منازل مسکونی می توانید با نصب کردن سنسورهای هشدار دود در نظر بگیرید؛ چرا که امروزه در امر ساختمان سازی منازل مسکونی از سنسور های هشدار دهنده دود برای پیشگیری از خطر آتش سوزی استفاده می کنند و حتی این قانون برای ساختمان هایی که از  پنج طبقه بیشتر است الزام و اجبار بیشتری دارد.

 حتی شما قادر هستید این نوع سنسور را با قیمت بسیار ارزان و مناسب از یک فروشگاه اینترنتی معتبر به صورت آنلاین خریداری نمایید. به هر حال آتش سوزی به راحتی می تواند در هر شکلی که رخ دهد خسارات جانی و مالی بسیار زیادی را به وجود بیاورد و به همین دلیل نصب سنسور هشدار دود آنچنان کار سخت و دشواری به حساب نمی آید.

چک کردن وسایل گرمایشی

متاسفانه برخی از افراد به خرابی‌ های انواع وسایل گرمایشی توجهی ندارند به صورتی  که بسیاری از آتش‌سوزی ‌ها محرک اصلی خود را از همین خرابی های به ظاهر جزئی دریافت می کنند. شما سالیانه باید قبل و بعد از استفاده از انواع وسایل گرمایشی مانند بخاری وسیله را چک کنید و هرنوع خرابی آن را برطرف نمایید. این چنین راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی را به خوبی مورد بررسی قرار داده اید.

 متاسفانه برخی حتی برای راه اندازی شومینه به این نکته توجهی ندارند که خاکستر آن تا چه حد می تواند خطر آتش سوزی را افزایش دهد. به همین دلیل شما حتی در منزل باید از کپسول آتش نشانی استفاده کنید؛ چرا که این دستگاه باعث می شود تا در صورت بروز هر نوع آتش سوزی و حریق بتوان به راحتی از همان ابتدای کار به مهار آن پرداخت. البته تهیه و خرید کپسول کفایت نمی‌کند. بلکه شما باید آموزش کار با آن را به خوبی فرا بگیرید و همچنین این دستگاه را در محلی نصب کنید که به راحتی قادر باشید از آن استفاده کنید.

مواد اشتعال زا

راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی را شما باید با شناخت انواع مواد اشتعال زا که موادی فوق ‌العاده خطرناک شمرده می‌شوند در نظر بگیرید. شما باید به محل و دمای نگهداری آن توجه بسیار ویژه داشته باشید و همان گونه که بسیاری از ما می دانیم قابلیت اشتعال به گونه‌ای است که اگر شما نکات مهم را برای کاربرد و نگهداری آن فرا نگیرید در یک لحظه ممکن است آتش سوزی های مهیبی را به وجود آورد.

 انواع سوختگی های شدید، نابودی اموال و مهم تر از همه صدمات جانی مانند مرگ را شما به واسطه این موارد نباید نادیده بگیرید. بدین ترتیب نگهداری این مواد بیشتر از هر چیزی نیازمند دقت بالا است. استون، بنزن، اتانول، متانول و پنتان هر کدام جزء مواد اشتعال زا  و کاربردی هستند که نگهداری آن در محل کار و منزل را باید با شرایط ویژه‌ای مدنظر قرار دهید.

 متاسفانه برخی از افراد به این موارد هیچ توجهی ندارند که به عنوان مثال پنتان را امروزه در گروه حلال‌های ارزان ‌قیمت جای داده اند که در بسیاری از آزمایشگاه ها از آن جهت جدا سازی انواع مخلوط مورد استفاده قرار می دهند. حتی در بسیاری از مراکز درمانی مانند بیمارستان و مطب استفاده از اتانول به عنوان یک مواد ضد عفونی کننده قوی مدنظر قرار می گیرد.

سیستم‌ اعلام حریق هوشمند

راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی را شما باید با سیستم‌ اعلام حریق هوشمند یک راهکار منطقی و کاملا اصولی در نظر بگیرید که می تواند به راحتی با شناسایی حرارت فعال و یا حتی هر نوع دود سیستم هشدار خود را فعال نماید و چنانچه شما تنها یک بار برای نصب این نوع سیستم هزینه کنید، در طولانی مدت می توانید به راحتی به جلوگیری از انواع آتش سوزی مطمئن باشید.

 البته سیستم های این چنینی را شما باید از یک فروشگاه اینترنتی معتبر خریداری نمایید؛ چرا که برخی از افراد شاید با فروش سیستم های تقلبی و نامرغوب شما را از خرید پشیمان کنند. خرید شما زمانی مقرون به صرفه است که بدانید از چه وب سایتی و با چه سابقه و اعتباری خرید می کنید.

ایمن سازی محل کار

با توجه به راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی امروزه برای بسیاری از محیط های کاری شما اگر از برنامه های ایمنی استفاده کنید به راحتی قادر هستید بدون استرس و نگرانی به کار و فعالیت بپردازید. کارمندان همیشه باید در محلی کاملا برنامه ریزی شده مشغول به کار شوند که با وجود درب ها و همچنین روشنایی اضطراری به راحتی بتوانند در هنگام خطر از محل دور شوند.

 حتی خروج اضطراری نیز باید یک مسیر آسان و کاملا مستقیم برای خروج ساختمان را فراهم نماید. برنامه ریزی وخرید وسایل مناسب جلوگیری از حریق مانند کپسول آتش صددرصد به کیفیت محل کار در این زمینه کمک می کند. خاطر نشان می کنم که استاندارد های ایمنی شاید در ابتدا برای افراد کمی هزینه بر باشد. اما به راحتی می ‌تواند از خسارات و حوادث جانی بسیار بالایی جلوگیری به عمل آورد.

سخن پایانی

 سعی کنید راهکارهای جلوگیری از آتش سوزی را نادیده نگیرید؛ چرا که این راهکار ها با استاندارد های قوی ایمنی باعث می شود تا شما بتوانید محل کار و هم چنین ساختمان مسکونی خود را به صورت کاملا ایمن و با امنیت کامل از وجود انواع حریق و آتش سوزی که حقیقتا خسارت های بالایی به وجود می آورد حفظ نمایید.

 هزینه کردن برای خرید وسایل مقابله با آتش سوزی و هم چنین توجه به استاندارد های ساختمان سازی صددرصد می تواند یک سبک زندگی آرام و بدون استرس را به وجود آورد و در این بین، پیشنهاد ما به شما این است است که وسایل جلوگیری از آتش سوزی را از یک فروشگاه اینترنتی به صورت آنلاین با قیمت مناسب خریداری نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)