اطفا حریق مایعات قابل اشتعال
اطفا حریق مایعات قابل اشتعال

آیا اطفا حریق مایعات قابل اشتعال امکانپذیر می باشد؟ روش های آن چیست؟ روش خاموش کردن و اطفا حریق هر نوع آتش بسیار متفاوت می باشد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با راه های اطفا حریق مایعات قابل اشتعال صحبت نمایم. با دلفان ایمنی همراه باشید.

فهرست مطالب

 مایعات قابل اشتعال چیست؟

به طور کلی مایعات قابل اشتعال به ترکیباتی مانند گازوئیل، نفت سفید، الکل اتیلیک و غیره گفته می شود که نقطه اشتعال آنها کمتر از 8.37 درجه سانتیگراد و فشار بخار آن بیشتر از 2.8 بار نیست.

مایعات قابل اشتعال به دلیل فشار بخار کم در دمای نسبتاً پایین تبخیر می شوند و بخارات آنها باعث آتش سوزی های ناخواسته جبران ناپذیر می شود.

مایعات قابل اشتعال معمولاً بر اساس اندازه و نوع محصول و همچنین محل نگهداری در بشکه ها یا مخازن با اندازه های مختلف ذخیره می شوند. امکان نگهداری مایعات قابل اشتعال در داخل ساختمان وجود دارد.

علل اصلی آتش سوزی در جوی با وجود مایعات قابل اشتعال عبارتند از:

  • جرقه های ناشی از تجهیزات الکتریکی
  • عدم رعایت ممنوعیت استعمال دخانیات
  • تخلیه الکترواستاتیکی.
  • جرقه های ناشی از لوله های اگزوز وسایل نقلیه یا بالابرها.
  • جرقه های ناشی از عملیات جوشکاری.
  • جرقه ای که در اثر اصطکاک ابزارها یا سایر وسایل فلزی ایجاد می شود.
  • جرقه یا افزایش دما در اثر جوشکاری.
  • گرمای حاصل از تجزیه مواد آلی.
  • وجود سطوح داغ (هیتر، اوون).
  • پدیده های طبیعی (الکتریسیته).

بهترین راه برای خاموش کردن آتش مایع قابل اشتعال چیست؟

اطفا حریق مایعات قابل اشتعال روش های مختلفی دارد. علاوه بر این در این روش باید دمای آتش را کاهش دهید و در صورتی که آتش خیلی بزرگ باشد اطفا حریق سخت میشود و ابتدا باید دمای آتش کاهش یابد. باید با پاشیدن آب روی آن آتش را خاموش کنید. این فرآیند حرارت آتش را کاهش می دهد و به آرامی آتش را خاموش می کند.

آشنایی با انواع اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال

در برخی از آتش سوزی ها، مانند آتش سوزی های گازها و مایعات قابل اشتعال، بهترین راه بریدن یا حذف مواد قابل اشتعال است. مثلاً اگر سیلندر گاز آتش بگیرد. بهترین روش اطفاء قطع جریان گاز و بستن شیر خروجی گاز. حتی در هنگام برخورد با آتش جامد. اگر کپسول آتش نشانی در دسترس نباشد. بهتر است مواد قابل اشتعال را از آتش دور نگه دارید.

بهترین راه برای خاموش کردن آتش مایع قابل اشتعال چیست؟

اخیراً نوع جدیدی از آتش اضافه شده است که شامل روغن و گریس پخت و پز است. اطفا حریق مایعات قابل اشتعال با توجه به عوامل ایجاد آتش که سه چیز است: اکسیژن. مواد قابل احتراق و حرارت و این سه عنصر مثلث آتش را تشکیل می دهند که برای جلوگیری از گسترش آتش باید یکی از این سه عامل حذف شود. چند راه برای خاموش کردن آتش وجود دارد:

جابه جایی مواد قابل اشتعال

 تقریباً هر کارگاهی حاوی مایعات قابل اشتعال و انفجاری است. بنزین، سوخت دیزل و بسیاری از محصولات رایج دیگر مانند حلال ها، تینرها، پاک کننده ها، چسب ها، رنگ ها، موم ها و پولیش ها می توانند قابل اشتعال و احتراق باشند.

طبقه بندی انواع مواد آتش نشانی و اطفاء حریق.

روشی قدیمی، رایج و موثر برای کنترل آتش. این فرآیند عمدتاً با آب انجام می شود. یکی از خواص گاز دی اکسید کربن سرد کردن آتش است. میزان و نحوه مصرف آب در اطفای حریق مهم است. این روش برای آتش سوزی های رده A مناسب است. خفگی: پوشاندن آتش با موادی که اجازه می دهد اکسیژن به محل آتش سوزی برسد.

در هر خانه و شرکت و محیطی لازم است تا یک کپسول آتش نشانی داشته باشید تادر صورت وقوع هرگونه مشکلی به سرعت بتوانید آتش را خاموش نماید و یا از حرارت آن کم نماید.

5/5 - (9 امتیاز)