آیا کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه است
آیا کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه است؟

آیا کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه است؟ ابین دقیقا همان سوالی است که به هنگام خرید و استفاده از کلاه آتش نشانی ذهن را درگیر میکند. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل به بررسی این مسئله بپردازیم. با دلفان ایمنی همراه باشید…

فهرست مطالب

اهمیت داشتن کلاه آتش نشانی ضد ضربه چیست؟

داشتن ایمنی کامل برای کسانی که قرار است در عملیات های امداد و نجات شرکت کنند اهمیت زیادی دارد. یکی از تجهیزات ایمنی مهم که آتش نشان ها برای حفظ سلامتی شان در عملیات های امداد و نجات باید حتما باید از آن استفاده کنند کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه است. این کلاه که طراحی و تولید آن به شکل خاصی انجام می شود روی سر آتش نشان قرار می گیرد و او را از خطر مرگ یا آسیب مغزی نجات می دهد. از آنجایی که سر مهم ترین عضو و در عین حال یکی از آسیب پذیرترین عضوهای بدن است حفاظت کردن از آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه این مطلب قصد داریم به برخی از ویژگی های کلاه ایمنی آتش نشانی بپردازیم و ببینیم که این کلاه تا چه حد در مقابل ضربات مقاوم است.

استانداردهای کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه ساخته هر برند و کشوری که باشند طبق استانداردهای خاصی تولید و عرضه می شوند. در دنیای آتش نشانی استانداردی به نام NFPA تعریف شده است که باید در تمام تولیدات مربوط به تجهیزات ایمنی و اطفاء حریق رعایت شود. هنگام خرید کلاه ایمنی باید توجه داشته باشید که روی آن نشان NFPA حک شده باشد.

علاوه بر این در سال 2014 استانداردی خاص با نام EN برای کلاه ایمنی آتش نشانی وضع شد که الزامات استفاده از کلاه آتش نشانی در مناطق دچار حریق و عملیات نجات فنی را تعریف می کند.

اهمیت داشتن کلاه آتش نشانی ضد ضربه
اهمیت داشتن کلاه آتش نشانی ضد ضربه

معیارهای استانداردهای کلاه ایمنی آتش نشانی

بعد از آن که دانستیم کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه طبق استانداردهای خاصی ساخته می شوند حال وقت آن رسیده است که بررسی کنیم این استاداردها شامل چه الزاماتی هستند. یکی از مهم ترین تست هایی که طبق استاندارد NFPA باید از کلاه گرفته شود تست مقاومت در برابر ضربه بالاست. مقدار ضربه ای که کلاه ایمنی آتش نشانی باید قادر به تحمل آن باشد 3780 نیوتن است.

یکی دیگر از تست ها مقاومت نقاط مختلف کلاه در برابر ضربه است. همه قسمت های کلاه باید به صورت یکپارچه در برابر ضربه مقاومت داشته باشند. تست نفوذ فیزیکی نیز یکی از تست هایی است که روی کلاه ایمنی آتش نشانی انجام می شود. طی این تست نباید هیچ تماس فیزیکی یا الکتریکی بین جسم خارجی با سر ایجاد شود.

تست حرارت یکی از مهم ترین تست ها برای کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه است. وقتی کلاه در معرض حرارت قرار گرفت هیچ بخشی از آن نباید مشتعل شود و نباید برچسب های آن ذوب شوند. همچنین وقتی کلاه در آتش می افتد پس از خارج کردن آن از شعله نباید هیچگونه شعله یا درخششی روی آن باقی بماند.

از جمله تست های دیگری که روی کلاه انجام می شوند تست حفظ سیستم تعلیق، تست حفظ پوسته، تست ذوب نخ، تست مقاومت در برابر خوردگی، تست دوام و خوانایی برچسب و تست مقاومت در برابر خراش هستند.

آیا کلاه ایمنی آتش نشانی ضد ضربه است؟

حال که ویژگی ها و استانداردهای کلاه آتش نشانی را دانستیم متوجه شدیم که یکی از استانداردهای اصلی این نوع کلاه ضد ضربه بودن آن است. از آنجایی که یکی از مهم ترین خطراتی که آتش نشان ها را تهدید می کند اصابت جسم به سر یا برخورد سر با اجسام است وجود این استاندارد در کلاه های ایمنی آتش نشانی ضروری است.

خرید کلاه ایمنی آتش نشانی به صورت اینترنتی

اگر می خواهید دست به خرید کلاه ایمنی آتش نشانی بزنید باید حتما به دنبال نشان های استاندارد یاد شده روی آن باشید تا از کیفیت آن مطمئن شوید. در انتخاب و خرید کلاه ایمنی نکات زیادی را باید در نظر گرفت که مهم ترین آن ها همین موضوع استاندارد بودن آن است. وزن کلاه، جنس مواد و طراحی دیگر عناصر و المان هایی هستند که باید در خرید در نظر بگیرید.

قیمت کلاه ایمنی آتش نشانی بر اساس نوع کلاه متفاوت است. امروزه کلاه های ایمنی آتش نشانی بر اساس نوع عملیات در انواع مختلفی تولید می شود که کیفیت و قابلیت های هرکدامشان با دیگری متفاوت است. در خرید کلاه ایمنی آتش نشانی باید دقت شود که کالا دقیقا متناسب با نوع مصرف ان خریداری شود.

5/5 - (1 امتیاز)